He

Fr

Es

Ru

En

תורת האבולוציה בבית ספרנו?! (א)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

לאחרונה התפרסם שיש בכוונת משרד החינוך להכליל יסודות מתורת האבולוציה בתכנית לימודי המדעים בכל מערכת החינוך. מבלי להיכנס לפרטי התכנית החדשה ואילו חלקים מתורת האבולוציה כלולים בה" רצוי לברר מהו יחסנו לתורת האבולוציה בהיבט העקרוני ובהיבט החינוכי.
מהי תורת האבולוציה? במהדורתה המעודכנת (= הניאו-דרוויניזם) היא טוענת שלושה טיעונים המסבירים כיצד התפתחו המינים השונים בעולם: א. מתרחשות מוטציות אקראיות בגנים הגורמות לשינויים במין הקיים ויוצרות טיפוס מעט שונה. ב. המוטציות עוברות בתורשה באמצעות הגנים ויוצרות מינים חדשים משוכללים יותר. ג. הברירה הטבעית (= חוק ההישרדות) מסלקת את המינים החלשים ומותירה את החזקים ואת המפותחים יותר" כלומר המינים שעברו מוטציות אשר הקנו להם תכונות עדיפות. בכך מסבירה תורת האבולוציה כיצד התפתח העולם מהחומר היסודי עד להיווצרות החיים והתא" ומהיצורים ה"נמוכים" ועד להופעת היצורים ה"גבוהים" כמו הקוף והאדם. כך נוצר העץ האבולוציוני המתאר את מוצא המינים ודרך התפתחותם. ובכך נמצא ההסבר מדוע בשכבות גיאולוגיות נמוכות נמצאו יצורים בלתי מפותחים" ורק בשכבות העליונות נמצאו יצורים מפותחים.
תורת האבולוציה מהווה חלופה חילונית לתיאור הבריאה המופיעה בתורה" ולכן היא אומצה בחום על ידי הוגים אתיאיסטים. תורת האבולוציה קובעת שיד המקרה בראה את העולם ולא יד מכוונת!! העולם בן מאות מליוני שנים ואף יותר" ולא בן 6000 שנה. האדם איננו יצור ייחודי עם נשמה אלוקית אלא קוף מפותח. המינים התפתחו אלו מאלו ולא נבראו בצביונם ובקומתם המלאה על ידי ה'. לכן" נטו מרבית גדולי ישראל – גם אלו שאהדו את המדע ולא זלזלו בו – להסתייג מתורת האבולוציה. כיצד הם התמודדו עם תורת האבולוציה?
קיימות שלוש גישות עקרוניות: א. הגישה הראשונה מערערת את אמינותה המדעית של תורת האבולוציה. אמנם חלקים ממנה הוכחו מדעית אבל המכלול לא הוכח אף פעם. הסיכוי שיתפתח מין אחד ממין שני שואף לאפס" עד שאיננו ריאלי. המעבר מהדומם לחי איננו מוסבר על ידי הסבר אבולוציוני. גם לידת מגוון הרגשות איננה מובנת. תורת האבולוציה היא בסופו של דבר השערה מפוקפקת" הגובלת בחוסר הגיון. תורת הבריאה של התורה מסתברת הרבה יותר!! ב. הגישה השנייה" טוענת שה' ברא את העולם לפני כ-6000 שנה כך שהוא נראה בן מליוני שנים" עם שכבות גיאולוגיות ומאובנים" ועם ממצאים המעידים על תהליך אבולוציוני. גיל העולם והאבולוציה הם אשליות. בפועל לא קרה שום תהליך" אלא כך העולם נברא. ג. הגישה השלישית מקבלת את תורת האבולוציה כהשערה מדעית סבירה ועל כן מנסה ליישב את התיאור המקראי עם תורת האבולוציה: חלק מהפסוקים עשויים להתפרש בהתאמה לתורת האבולוציה. פסוקים שאינם מתיישבים עם האבולוציה" אינם מתפרשים כפשוטם אלא כמשל או על דרך הרמז והסוד ברוח מאמר חז"ל שהקב"ה היה בורא עולמות ומחריבם עד שנברא העולם שלנו.
לפנינו גישות קוטביות: אחת המפרשת את התורה באמצעות תורת האבולוציה ואחת הרואה בתורת האבולוציה שטות גמורה.
מרן הראי"ה קוק זצ"ל התייחס במקומות אחדים בכתביו לתורת האבולוציה. בין השאר הוא כתב שאסור לתלות את אמיתות התורה בתיאוריה מדעית מסוימת" כיון שאם תתברר תיאוריה זו כמוטעית תיפול התורה עמה. לכן" את פרשנות התורה רצוי לנתק מכל תיאוריה מדעית" בין מתורת האבולוציה ובין מהתיאוריה החולקת עליה. את פרקי בראשית יש לרומם מעל המדע. אין התורה מציגה בהם תיאור מדעי עובדתי כיצד נברא העולם אלא היא עוסקת ב"תוך"" כלומר במשמעות הפנימית" הרוחנית והמוסרית" של תהליך הבריאה. אל תחפש בתורה מידע בתחום הגיאולוגיה או האנתרופולוגיה" לא בכך התורה עוסקת אלא בערכים והשקפות עולם. את פסוקי פרשת בראשית יש לפרש ולהבין בהתאם לכך. אחרי ששִחרר את התורה מתלות בשיטה מדעית כלשהי על מוצא העולם" דן הרב קוק במשמעויות הרוחניות של תורת האבולוציה" ביתרונותיה ובחסרונותיה" ובמיוחד בהשפעותיה החינוכיות" מתוך ידיעה ברורה שאין בטחון מלא באמיתותה המדעית. ועל כך במאמר הבא.
לתגובות: [email protected] . לב אבות – קו חם (חינם) להורים של מתבגרים. המשיבים בקו: רבנים" פסיכולוגים ויועצים. טל': 02-9973232. אתר "לב אבות" – evavot.org.ill באתר – מאמרים ושיעורי וידיאו מפי אנשי חינוך" רבנים ופסיכולוגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
מגזין
תכנית 'בא בזמן' ליום הזכרון ויום העצמאות
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
Shape-2
מגזין
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
Shape-2
מגזין
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
play3
מגזין
תפתח הטובה: מיאל מסווארי על רמת דלתון ותכנוני נסיעות מדליקות