He

Fr

Es

Ru

En

פרשת כי תבוא | פרשת השבוע

פרשת השבוע הזה היא פרשת כי תבוא: “וְהָיָה כִּי תָבוֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה’ אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ. וְלָקַחְתָּ מֵרֵאשִׁית כָּל פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר תָּבִיא מֵאַרְצְךָ אֲשֶׁר ה’ אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לָךְ וְשַׂמְתָּ בַטֶּנֶא, וְהָלַכְתָּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה’ אֱלֹקֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם”. זוהי כמובן מצוות הביכורים. מצוות הביכורים מתקיימת בכל שנה, בראשית עונת הפירות החדשים שאדם מגדל באדמתו שבארץ ישראל. זוהי מצווה חביבה ומתוקה (תרתי משמע…) שמלבד הזכות להגיע לבית המקדש ולהיפגש עם הכהן ולהעניק לו את הפירות – כוללת בתוכה מצווה נוספת ומיוחדת: מצוות “מקרא ביכורים” בה אנחנו מספרים ומחברים את עצמנו להיסטוריה ולזהות שלנו מאז אבותינו ועד אלינו, מודים על הטוב ועל חלקנו בעם ישראל ובארץ ישראל. מעניין שמשפטים אלו של חיבור וזהות מופיעים בעוד יום מיוחד במינו במעגל השנה: בליל הסדר בהגדה של פסח אנו חוזרים יחד על הזהות המכוננת שלנו: “אֲרַמִּי אֹבֵד אָבִי וַיֵּרֶד מִצְרַיְמָה וַיָּגָר שָׁם בִּמְתֵי מְעָט וַיְהִי שָׁם לְגוֹי גָּדוֹל עָצוּם וָרָב. וַיָּרֵעוּ אֹתָנוּ הַמִּצְרִים וַיְעַנּוּנוּ וַיִּתְּנוּ עָלֵינוּ עֲבֹדָה קָשָׁה. וַנִּצְעַק אֶל ה’ אֱלֹקי אֲבֹתֵינוּ וַיִּשְׁמַע ה’ אֶת קֹלֵנוּ וַיַּרְא אֶת עָנְיֵנוּ וְאֶת עֲמָלֵנוּ וְאֶת לַחֲצֵנוּ. וַיּוֹצִאֵנוּ ה’ מִמִּצְרַיִם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה וּבְמֹרָא גָּדֹל וּבְאֹתוֹת וּבְמֹפְתִים. וַיְבִאֵנוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה וַיִּתֶּן לָנוּ אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ”. כך נוסף בפרשת כי תבוא עוד מעגל שמחבר את פסח ושבועות, חג הביכורים: החיבור למקור הזהות הישראלית שלנו בפסח, והמימוש שלה דרכנו בארץ ישראל, בשבועות.
קרא עוד

בחר רב

פרשת כי תבוא | שיעורי תורה ממיטב רבני המכון

הרב ליאור לביא
57 דקות
פרשת השבוע על פי שיחותיו של הרב אלישע וישליצקי זצ"ל - פרשת כי תבוא | הרב ליאור לביא
הרב אשר בוחבוט FIX
61 דקות
פתיחת פרשת כי תבוא על פי הפנימיות - לפרשת כי תבוא | הרב אשר בוחבוט
יורם אליהו שבת הגדול
48 דקות
שיחות הרצי"ה לפרשת כי תבוא | הרב יורם אליהו
הרב שהם גנוט
41 דקות
המצווה המוזרה ביותר בפרשת כי תבוא: "והקמות לך אבנים גדולות..." | הרב שהם גנוט
הרב אשר בוחבוט FIX
51 דקות
פרשת הקללות - לפרשת כי תבוא | הרב אשר בוחבוט
כבוד הורים של דמא בן נתינה | הרב אייל ורד
45 דקות
"לב לדעת" - מה אתה רוצה באמת? - לפרשת כי תבוא וראש השנה | הרב אייל ורד | נפש הפרשה
הרב אשר בוחבוט FIX
72 דקות
מצות הביכורים כיסוד הגאולה- הרב אשר בוחבוט
הרב אייל ורד 5
40 דקות
'לב לדעת' - על התיקון ביום האחרון של השנה - הרב אייל ורד
זיו רוה FIX
35 דקות
'תאנה שביכרה' - לפרשת כי תבוא
_DSC7003 יורם אליהו
45 דקות
פרשת כי תבוא
53 דקות
חינוך לתשובה ועבודת ה' בשמחה
48 דקות
טהרה לעומת קדושה
הרב לונדין
1 דקות
לב הפרשה: הרב חגי לונדין על התחלות חדשות לפרשת כי תבוא
37 דקות
מעלת מצות הביכורים כמבוא לקדושת האכילה
63 דקות
להכיר טובה בחבלי משיח
21 דקות
מצות השמחה בהבאת ביכורים ובמדבר, בהר גריזים ועיבל
הרב דב ביגון יום חמישי
40 דקות
הבאת ביכורים ומידת כפיות טובה | הרב דב ביגון
30 דקות
לקחת את הראשית
30 דקות
"ושמחת בכל הטוב" - כיצד ?
80 דקות
"השקיפה ממעון קדשך ... וברך את עמך את ישראל ואת האדמה אשר נתת לנו"
28 דקות
הסוד של לבן
מכון מאיר תשפב

עם של מספרי סיפורים: מאמר מאת הרב זקס לפרשת כי תבוא

ממשיכים בלימוד ספר דברים עם מאמר של הרב יונתן זקס על פרשת כי תבוא + בונוס מיוחד - שאלות לשולחן השבת
ravlondin12345

התחלה חדשה

דבר תורה קצר לפרשת כי תבוא / הרב חגי לונדין.פרשת כי תבוא היא פרשה של התחלות חדשות. שנה חדשה. פרשת כי תבוא מדברת על תחילת הכניסה לארץ” הבאת ראשית פרי האדמה אל הכהן וכו’. התחלות חדשות אמורות להביא את האדם לשמחה ופרשת כי תבוא היא אכן שזורה בשמחה: על המילים
ravlondin12345

עשיתי ככל אשר ציויתני/ הרב חגי לונדין

דבר תורה קצר לפרשת כי תבואפרשת כי תבוא פותחת בוידוי מפתיע. אדם מגיע עם מעשרותיו אל מקום המקדש ומתוודה בוידוי המכונה ‘וידוי מעשרות’: “בִּעַרְתִּי הַקֹּדֶשׁ מִן הַבַּיִת וְגַם נְתַתִּיו לַלֵּוִי וְלַגֵּר לַיָּתוֹם וְלָאַלְמָנָה כְּכָל מִצְוָתְךָ אֲשֶׁר צִוִּיתָנִי לֹא עָבַרְתִּי מִמִּצְוֹתֶיךָ וְלֹא שָׁכָחְתִּי… שָׁמַעְתִּי בְּקוֹל ה’ אֱלֹהָי עָשִׂיתִי כְּכֹל אֲשֶׁר צִוִּיתָנִי”
raveyal2

ולא תאמין בחייך – למען חייך

רצף הקללות שבפרשת כי תבוא מצמרר. דומה שאין קללה שלא באה על עם ישראל במשך שנות ההיסטוריה הארוכות בהן ראינו רעה מאומות העולם שהכו בנו.כל קללה רעה מחברתה” ובכל זאת” בזוהר הקדוש נשאל רבי שמעון – מהי הקללה הרעה מכולם?רבי שמעון מציין את הפסוק הזה ‘וְהָיוּ חַיֶּיךָ תְּלֻאִים לְךָ מִנֶּגֶד
_DSC7003 יורם אליהו

בשמחה ובטוב לבב

תחת אשר לא עבדת את ה’ אלקיך בשמחה ובטוב לבב מרב כל” בפסוק זה מבארת התורה מדוע תתממש כל הפורענות המוזכרת בפרשת התוכחה שבפרשתנו.והדבר תמוה כיצד יתכן שמפני שאדם לא עירב שמחה בעבודת ה’ שלו” זה יכול לגרום לכל הפורענות הזו?. “גם אם נאמר שהשמחה היא חלק מפרטי קיום המצוות”
דילוג לתוכן