He

Fr

Es

Ru

En

חיסון קורונה – כן או לא?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

[שאל: הרב מרדכי ציון]

ש: האם כתוב בתורה שיש להתחסן?
ת: כן. רפא ירפא. מכאן שניתנה רשות לרופא לרפא. ובשולחן ערוך" יש תוספת ביאור: מצוה וחובה. קל וחומר שחובה על האדם לרפא את עצמו.
ש: אבל לא מדובר כאן במחלה" אלא במניעת חולי?
ת: זה אותו עיקרון. כשם שמצוה לרפא מחלה" כך מצוה למנוע מחלה. ויש מצבים שגם זה נכלל ב'פיקוח נפש דוחה שבת'. הנה הרמב"ם בהלכות דעות פרק ד" כותב שמדרכי עבודת ד' לשמור על בריאות" כלומר זה שייך למצות הליכה בדרכי ד'" המבוארת בפרק א. כל פרק ד שייך לרפואה מונעת.
ש: אבל יש אומרים שחיסונים הם מסוכנים?
ת: יש אומרים ויש אומרים. אנחנו לא רופאים" וכאשר יש מחלוקת בין רופאים" נפסק בשולחן ערוך הלכות יום הכיפורים" שהולכים אחרי הרוב" אחרי רבים להטות (שו"ע או"ח תריח).
ש: אבל כל הרופאים מודים שיש סיכון מסוים בכל חיסון?
ת: נכון. יש סיכון מסוים בהרבה מאוד טיפולים רפואיים. וכי בגלל זה" נשב בחיבוק ידיים?! הרמב"ן בספר תורת האדם שער הסכנה" מסביר" שבגלל זה" היה הכרח להיתר מפורש בתורה של טיפול רפואי" כיוון שאיננו יודעים עד תום את התוצאות הקרובות או הרחוקות של הטיפול. וכיוון שהתורה התירה" אזי אם קורה דבר רע" הרופא משוחרר מאחריות פלילית. אך" מדגיש הרמב"ן" זה בתנאי שהוא הולך על פי הרפואה המקובלת בדורו. הוא מה שאמרנו" שיש ללכת על פי הזרם המרכזי ברפואה של רוב הרופאים.
ש: אבל שם מדובר במחלה קיימת" ואילו כאן אין חולה לפנינו" השאלה היא האם מותר לאדם להיכנס לסיכון מסוים כדי למנוע מעצמו מחלה חמורה?
ת: כן. כך מבואר בתפארת ישראל על משנה יומא" שהרי אדם מצווה להציל חברו ולשם כך להיכנס לסיכון מסוים. וקל וחומר לגבי עצמו" מותר לו להיכנס לסכנה מועטת כדי למנוע סכנה גדולה" וזה ענין החיסונים (תפא"י יומא פ"א ג). אגב" הוא כותב במקום אחר" בפירושו על פרקי אבות פרק ג' לגבי 'חביב אדם שנברא בצלם'" שהגוי שהמציא את החיסון נגד אבעבועות" הוא מחסידי אומות העולם.
ש: נעבור עתה לחיסון נגד קורונה. יש טוענים שלא נבדק היטב" האם אינו עלול להזיק?
ת: כאמור" איננו רופאים" אבל לפי דיווחי הרופאים" נעשו ניסויים רבים בבני אדם" ולא מצאו תופעת לוואי חמורה. עד כה" חוסנו כמיליון אנשים בעולם" ובחיסון עליו מדובר במדינת ישראל" כלומר פייזר ומודרנה" חוסנו עד כה 70 אלף אנשים. יתר על כן" זה נכון שחיסון הקורונה הוא חדש" אבל שיטות החיסון באופן כללי נבדקו במשך עשרות שנים" והם הצילו מאות מיליונים.
ש: מה הכוונה של שיטות חיסון? האם יש כמה שיטות?
ת: כן. א. החדרת נגיף קורונה מוחלש" שאינו מהווה סכנה" אך גורם לייצור נוגדנים. ב. החדרת נגיף קורונה" מסוג שתוקף בעלי חיים ולא אדם" וגם הוא עם שינוי גנטי" המונע התרבותו. ג. בשיטה שהתקבלה בארץ" הנקראת mRNA/ מחדירים לגוף מולקולה של mRNA הדומה ל-DNA" ואז היא חודרת לתאים" וכאשר היא שם" היא נותנת פקודה ליצור מעטפות בדמוי של מעטפת קורונה. התא אכן חושב שזה קורונה" ומייצר נוגדנים נגדו.
ש: ממש סיפור של ריגול כפול! אך לגביו" יש אמרו שלכן הוא משנה את ה-DNA.
ת: זו הפחדת הבל הנובעת מדיסאינפורמציה.
ש: יש גם טוענים שיחד עם החיסון מחדירים שבבים המיועדים למעקב אלקטרוני.
ת: הבל הבלים.
ש: ויש אומרים שהכל קונספירציה של מדינות ובראשם ביל גייטס.
ת: חבל על הזמן להתייחס.
ש: ובסיכום?
ת: ד' ישלח רפואה שלמה לעמו ישראל ולכל המין האנושי.

0 0 אצבעות
דרג שיעור
guest
0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
אראה לי כל התגובות
חם באתר
play3
בית המדרש
'הבן יקיר לי אפרים' : תשובה מחאה וחסדים – הרב אייל ורד
'הבן יקיר לי אפרים' : תשובה מחאה וחסדים - הרב אייל ורד
play3
בית המדרש
'ארצות הברית..' – על  פרשת ניצבים כהכנה לראש השנה – הרב אייל ורד
'ארצות הברית..' - על פרשת ניצבים כהכנה לראש השנה - הרב אייל ורד
play3
בית המדרש
איך מתקנים כלים שבורים – שיעור מיוחד לשנה החדשה – הרב חגי לונדין
איך מתקנים כלים שבורים - שיעור מיוחד לשנה החדשה - הרב חגי לונדין
play3
בית המדרש
המצוה לזכור את מעשה עמלק
המצוה לזכור את מעשה עמלק
4 דקות
0
נשמח שתשתף אותנו במחשבות שלך!x
()
x