He

Fr

Es

Ru

En

מה' יצא הדבר בנישואין

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

"בורא עולם בקניין השלם זה הבניין". הפנִיה הזאת אל בורא עולם" מעידה כאלף עדים" כי מה' אשה לאיש ומה' יצא הדבר. בפניה הזאת אל בורא עולם" כשאנו מבקשים שישלים את הבניין" אנחנו מכירים בכך שהבניין הזוגי חסר וזהו רצון ה'. כך בנוי העולם. הקב"ה ברא את העולם ונותן לנו להשלים: "אשר ברא אלוקים לעשות". גם בברית המילה" הסרת הערלה" היא השלמה אנושית של הבריאה האלוקית את האדם. הקב"ה מזווג זיווגים ומחזיק כקריעת ים סוף את בני הזוג בכל רגע ורגע ועדיין מבקש מהם להשלים את הנישואין ע"י פעולותיהם. למרות שה' קורע את הים" אומר להם: "דבר אל בני ישראל וייסעו".
בתחילת הקשר ובעיקר לפני הנישואין" בני הזוג מרגישים בדרך כלל שהם ממש משלימים זא"ז ואפילו מרגישים טלפתיה. הם מחליטים להתחתן מתוך שמחה והודיה שאכן מצאו זא"ז. הרגשה זו ושמחה זו" אכן אמיתיים. זה החיבור הנשמתי של שניהם. אלא שכאשר מתחילים חיי המעשה של בני הזוג עם כל מורכבותם והמחויבויות שיש בהם" האור הגדול הזה מתעמעם" עקב הקונפליקטים והקשיים ובני הזוג מתחילים לחשוש שאולי זה לא זה. מגיעים אלי זוגות בגילאי נישואין שונים ומפקפקים בנכונות הקשר שלהם. אני שומעת משפטים כמו:"אילו הייתי נשוי למישהי אחרת" זה לא היה קורה. איתה זה בלתי אפשרי". או:"אם הייתי מתחתנת עם הבחור הקודם" אני בטוחה שהחיים שלי היו יותר טובים" " "מה יוצא לי ממנו? הכל אני עושה בבית הוא ממש מיותר"" "אני לא יודע מה אני עושה איתה בכלל ביחד" וכיוצא בזה.
ישנם בני זוג שמוציאים אנרגיות רבות על הספקות בקשר הזוגי" במקום להוציא את אותן אנרגיות על בניית הקשר הזוגי. כאשר תשומת הלב נתונה לספקות" ממילא החולשות האנושיות נמצאות באור הזרקורים ומוצאים סיבות רבות לפירוק הנישואין. באותה מידה" כאשר תהיה לבני הזוג ידיעה ברורה" כי מה' יצא הדבר" אם תשומת הלב והאנרגיות יתמקדו בטוב הקיים" הם ימצאו את הסיבות הרבות להמשיך ולחזק את הנישואין.
ראיית החיובי והטוב בתחילת הקשר" אינו אומר שאין חלקים נוספים באישיות שנראים כשליליים:
בזכות חלקים אלה" מעמיקים את ההיכרות ואת הקשר הרגשי.
כאשר מתגלות תכונות שקשה להתמודד אתן" הן בדיוק אלה שישלימו ויאזנו כל אחד מהם.
חולשות וטעויות הן אנושיות והכרחיות לגדילה ולהתפתחות. כשמכירים בכך" המבט יופנה אל לימוד ותיקון וכך הם יעצימו את עצמם.
זוגיות נוחה" אינה ערובה לזוגיות טובה. דווקא כאשר בני הזוג תומכים זב"ז בזמני משבר וחולשות" או אז הקשר ביניהם מעמיק ונעשה מקור לביטחון ויציבות בחיים הזוגיים בפרט ובתחומים נוספים בכלל.
הספקות שנוצרים" הם בין השאר" תוצאה של דרישות אגוצנטריות ולא של נתינה ומחשבה על הזולת: "אם אני לא מקבל/ת את מה שאני רוצה" מה יש לי לעשות בקשר הזה…". בד"כ ישנה הצדקה לצורך לקבל מהאחר בסגנון ש"זה ממש לא הגיוני שהוא מתנהג כך"" או: זה לא צודק שהיא עושה כך וכך…". אין טעם וערך לחפש הגיון בחיבור של איש ואשה שהם כל כך שונים והפוכים. ההיגיון והצדק של האחד הוא הפך ההיגיון והצדק של השני. הקב"ה יצר התאמה בין בני הזוג והעבודה הזוגית לגלות את ההתאמה. אם שניהם מכוונים כלפי השכינה ורוצים להתדבק במידותיו של הקב"ה" שניהם מחפשים אפשרויות נתינה זל"ז וממילא מוצאים הזדמנויות רבות. כך" שכמעניקים מבלי להתחשבן" שניהם מרוויחים. כשמצליחים ביחד להתגבר על משברים" הם מתמלאים שמחה ומקבלים עידוד" להסיק מסקנות ולהמשיך בבניית הזוגיות.
אם נזכור שמה' יצא הדבר ואין מקום לספקות" יהיה ניתן להתגבר על קשיים רבים" להרגיש
ששכינה שרויה באחדותנו ונגלה במהלך החיים את ההתאמה המלאה בינינו.
(ישנם מצבים יוצאי דופן שייתכן שמחויבים להתגרש" אך לא כתופעת גירושין הקיימת לצערנו.)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
בית המדרש
הרב אורי שרקי – מוסר מלחמה וסיכון חפים מפשע
הרב אורי שרקי - מוסר מלחמה וסיכון חפים מפשע
play3
בית המדרש
"משרתי הקודש" - סיפורו של שבט לוי
play3
מגזין
כל עצמותי תאמרנה: אלישיב רייכנר במפגש מיוחד עם המומחה הישראלי להשתלות מח עצם
כל עצמותי תאמרנה: אלישיב רייכנר במפגש מיוחד עם המומחה הישראלי להשתלות מח עצם
51 דקות
play3
בית המדרש
הרב אורי שרקי: שחרור ירושלים - מרעיד את העולם כולו
57 דקות