He

Fr

Es

Ru

En

כְהוֹצִיאָם אֹתָם הַחוּצָה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

ב'מדרש הנעלם' בספר הזוהר מודגש כי התורה איננה מסתכמת אך ורק ברובד החיצוני של סיפוריה: "רַבִּי שִׁמְעוֹן אָמַר" אוֹי לְאוֹתוֹ אִישׁ שֶׁאָמַר שֶׁתּוֹרָה זוֹ בָּאָה לְהַרְאוֹת סִפּוּרִים בְּעָלְמָא וְדִבְרֵי הֶדְיוֹטוֹת… אֶלָּא כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה דְּבָרִים עֶלְיוֹנִים הֵם וְסוֹדוֹת עֶלְיוֹנִים… טִפְּשֵׁי הָעוֹלָם לֹא מִסְתַּכְּלִים" רַק בְּאוֹתוֹ לְבוּשׁ" שֶׁהוּא סִפּוּר הַתּוֹרָה" וְלֹא יוֹדְעִים יוֹתֵר" וְלֹא מִסְתַּכְּלִים בְּמַה שֶּׁתַּחַת אוֹתוֹ לְבוּשׁ. אוֹתָם שֶׁיּוֹדְעִים יוֹתֵר לֹא מִסְתַּכְּלִים בַּלְּבוּשׁ" אֶלָּא בַּגּוּף שֶׁהוּא תַחַת אוֹתוֹ לְבוּשׁ… אַשְׁרֵי הַצַּדִּיקִים שֶׁמִּסְתַּכְּלִים בַּתּוֹרָה כָּרָאוּי. יַיִן אֵינוֹ יוֹשֵׁב" רַק בְּקַנְקַן" כָּךְ הַתּוֹרָה אֵינָהּ יוֹשֶׁבֶת אֶלָּא בִּלְבוּשׁ זֶה" וְעַל כָּךְ לֹא צָרִיךְ לְהִסְתַּכֵּל אֶלָּא בְּמַה שֶּׁיֵּשׁ תַּחַת הַלְּבוּשׁ. וְעַל כָּךְ כָּל הַדְּבָרִים הַלָּלוּ וְכָל הַסִּפּוּרִים הַלָּלוּ הֵם לְבוּשִׁים."
באופן עמוק זה ניתן להתבונן על דברי אברהם אל ה' ביחס להצלת סדום : "וַיִּגַּשׁ אַבְרָהָם וַיֹּאמַר הַאַף תִּסְפֶּה צַדִּיק עִם רָשָׁע… חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשׂת כַּדָּבָר הַזֶּה לְהָמִית צַדִּיק עִם רָשָׁע". מה טעם אמר 'חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשׂת כַּדָּבָר הַזֶּה'? והרי ברור כי בבית דין של מעלה אין ממיתים צדיק עם רשע" שהרי אין זה דין יושר" וכתוב: "אֵל אֱמוּנָה וְאֵין עָוֶל צַדִּיק וְיָשָׁר הוּא" .
אלא שמתוך טענותיו של אברהם אנו למדים מהן טענותיה של מידת החסד אל מול בית הדין של מעלה בשמים. מידת החסד איננה מבקשת להגיב אל המציאות לפי מצבה המוסרי כמידת הדין" אלא להיטיב הטבה שלמה לטובים ולשאינם טובים. אילו היו הבריות נדונות בבית דין של מעלה בלי שיתוף שם הרחמים והחסד" היה העולם כלה ונשחת. אבל השם יתברך שיתף בהנהגת עולמו במידת הדין את מידות הרחמים והחסד המהפכות בזכות הבריות. כך" אפילו אם לא נמצאת לבריות זכות" מאריך ה' הזמן קודם שיגמר הדין למעלה" אולי ישובו בתשובה. וגם כשה' מעניש לבסוף וגובה את שלו" על פי רוב אינו נפרע בבת אחת. לכן מכונה ה' יתברך 'ארך אפים'.
כיוון שמידת החסד מהפכת בזכות כל בריה ובריה" אם יש לאדם זכויות ועבירות" כאשר מידת הדין באה להעניש את האדם על העבירה" כביכול אומרת מידת החסד: וכי אם ידו של אדם חטאה וראויה להענש" הרי עינו צדקת ואינה חוטאת" ואם את מענשת לזה הגוף בעבור חטא היד" הרי גם העין לוקה והיא נענשת שלא כדין! כך גם אברהם כביכול נעשה דובר למידת החסד: "הַאַף תִּסְפֶּה צַדִּיק עִם רָשָׁע"?
בדרך זו מצליחה מידת החסד לעכב כמה פורעניות מלבוא לעולם" שבעבור צדיק אחד ניצל מקום שנתחייב כליה" וכן כמה פורענויות מתעכבות מלבוא באותו מקום" כדי שלא יקבל הצדיק מכך צער" ומצד הזה מגן הצדיק על מקומו. שאומרת מידת החסד למידת הדין: אם את מענשת לאלו הרשעים של מקום פלוני" נמצא יגיע הנזק לצדיק ויצטער בעבורם" כשיענשו הם או תישחת ארצם" וזה הצדיק לא חטא. ואכן אחר טענותיה של מידת החסד המלובשת במילותיו של אברהם" נאמר: "אִם אֶמְצָא בִסְדֹם חֲמִשִּׁים צַדִּיקִם בְּתוֹךְ הָעִיר וְנָשָׂאתִי לְכָל הַמָּקוֹם בַּעֲבוּרָם" .
באופן זה מובנת תשובת המלאך לבקשת לוט: " הִנֵּה נָא הָעִיר הַזֹּאת קְרֹבָה לָנוּס שָׁמָּה וְהִיא מִצְעָר אִמָּלְטָה נָּא שָׁמָּה הֲלֹא מִצְעָר הִוא וּתְחִי נַפְשִׁי. וַיֹּאמֶר אֵלָיו הִנֵּה נָשָׂאתִי פָנֶיךָ גַּם לַדָּבָר הַזֶּה לְבִלְתִּי הָפְכִּי אֶת הָעִיר אֲשֶׁר דִּבַּרְתָּ." כל ההצלה הזו היא כדי שלוט לא יצטער בהפיכת עיר זו. אולם" לא היה די כוח בלוט שינצלו לגמרי כל ערי הכיכר בזכותו. ואפילו לוט עצמו לא ניצל אלא בזכות אברהם" כמו שדרשו בפסוק: "וַיֹּאמֶר הִמָּלֵט עַל נַפְשֶׁךָ אַל תַּבִּיט אַחֲרֶיךָ" " כלומר אל תדקדק לומר שראויה העיר להימלט בזכויותיך" כיוון שאינך ראוי" וזהו אמרו: "וַיְהִי כְהוֹצִיאָם אֹתָם הַחוּצָה"" מי הוציא אותם? אברהם בזכויותיו ובטענותיו.

תגיות: פרשת וירא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
מגזין
תכנית 'בא בזמן' ליום הזכרון ויום העצמאות
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
Shape-2
מגזין
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
Shape-2
מגזין
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
play3
מגזין
תפתח הטובה: מיאל מסווארי על רמת דלתון ותכנוני נסיעות מדליקות