He

Fr

Es

Ru

En

נעים להכיר את הרצון שלפני נישואין / ב'

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

בשבוע שעבר קראנו על חוסר תיאום בין הרצון השכלי המוצהר לבין הרצון הפנימי הנסתר שנוצר מחסמים רגשיים. מנינו את: חוסר בשלות וידע ואת הפחד מנטישה.
במאמר זה אוסיף חסמים נוספים כמו:
" פחד מיציאה מאזור הנוחות – דביר בן 35" מסודר בעבודה" יש לו דירה" חברים וחברות שאתם הוא מבלה בסופי שבוע ובשבתות ומידי פעם גם מגיע לשבתות משפחתיות. (הוא מצא היתרים הלכתיים לגבי היחסים החברתיים ומרגיש שהוא נהנה מכל העולמות.) ההורים של דביר התקשרו אלי. הם אינם מבינים" כיצד בחור כזה מוצלח ונאה" לא מתחתן. כששאלו אותו אם הוא חושב על חתונה" הוא ענה להם שכשיגיע הזמן" זה יקרה. הם ביקשו ממנו להגיע לפגישה והוא נענה להגיע לפגישה אחת בלבד שבה סיפר שהוא מבין את דאגת ההורים" אבל הוא חושב שאם הוא יתחתן" הם ידאגו יותר. "עכשיו אני מסודר בחיים ולא חסר לי כלום. אז למה אני צריך להתחתן ולהיכנס לצרות? אני רואה חברים שהתחתנו שנראים מותשים וחסרי אנרגיות. אני גם מודע לסטטיסטיקה על אחוזי הגירושין ועל המלחמות שיש בין בני זוג בתוך הנישואין וגם בזמן גירושין. אז תסבירי לי את. איפה ההיגיון? למה אני צריך את הבלאגן הזה?! תראי" אני שומר מצוות" אבל לא דוס. אם את מתמצאת במה שקורה במציאות" אז את בטח יודעת שיש היום אפשרויות להקמת משפחה מבלי להתחייב … אם ההורים שלי דואגים להמשכיות" אז בעז"ה יהיו להם נכדים" בלי הכאב ראש של הזוגיות המחייבת וההופכת את החיים לחיים קשים…."
"אני מבינה שנוח לך כרגע. אם תרצה" ישנן גישות נוספות על נישואין.."
הוא דחה אותי בנימוס ואמר שכשימצא לנכון" הוא יגיע שוב. ייתכן שדביר לא היה מוכן להתמודד עם אפשרויות חשיבה נוספות" שמא יאלץ לצאת מאזור הנוחות ולכן נתן משקל יתר לשכל ולהיגיון" מה שמאפשר להשתיק את הפחד מחיים קשים ולהדחיק אותו. כאשר דביר יגיע לתפיסה שבחיי נישואין יש נוחות ונחת שנוצרת מתוך ביטוי הדדי" כמו שאמרה נעמי לכלותיה "ומצאנה מנוחה אשה בית אישהּ" (מגילת רות)" תתעורר בו המוטיבציה לנישואין.
" הפחד משינויים- יכול להיות מוזן גם מפחד מיציאה מאזור הנוחות ויחד עם זאת יש בו מרכיב נוסף אישיותי" של נוקשות וחוסר גמישות להתמודד עם תהפוכות החיים.
דוגמא נוספת: גדעון בן 30" חשב שאני גם שדכנית ושאל אם אני מכירה בחורות בוגרות" רציניות ויציבות. בשיחה הוא התלונן שעד עכשיו הוא פגש בחורות שאי אפשר לסמוך עליהן. "אני אדם מאד מסודר ואני חושב שכך צריך להיות. חשוב לי הדיוק ואני מקפיד לעמוד במה שאמרתי" גם אם אשלם על זה בהפסדים. כי מילה שלי היא מילת כבוד. אתן לך דוגמא: קבעתי פגישה עם בחורה" אחרי שבדקתי שהשעה מתאימה לה. כשאני בדרך" היא מתקשרת ואומרת שהיא תתעכב בחצי שעה" כי נוצרה בעיה לא צפויה. הרגשתי כזה כעס ובלבול שויתרתי על הקשר הזה. לא מתנהגים כך ובטח לא בפגישה ראשונה…".
מתוך השיחה" הוא הבין שכדאי לו ללמוד" כיצד ניתן להיות מסודר תוך כדי גמישות ושינויים.
" פחד מאינטימיות – בנפש האדם ישנם שני רצונות מנוגדים: רצון להשתייכות" שבמצב קיצוני האדם מאבד את זהותו. מנגד" רצון לאינדיבידואליות. שמירה קפדנית על רצון זה" מבודדת את האדם והוא מתקשה בבניית מערכת יחסים. בד"כ הפוחד מאינטימיות" פוחד מאיבוד שליטה על חייו. בנישואין יש רצון להתמסרות הדדית. יש מקום גם לאינטימיות וגם לאינדיבידואליות במידה מאוזנת. בירור מקור הפחד והפגתו" יאפשר להגיע לנישואין.
" הפחד מפגיעות ומכאב- במהלך החיים ייתכן שאדם יחווה את נישואי הוריו" מלווים בפגיעויות ובכאב. הפחד להיפגע" הוא מנגנון הגנה ששומר עליו מפגיעה" אך גם לא מאפשר לו להגיע לנישואין" שמא ייפגע. טיפול בהתמודדויות מול פגיעה וכאב" ישחרר ויקרב אותו לנישואין.
לאחר העלאת הפחדים למודעות מתוך קבלה עצמית" תתאפשר התאמה" השלמה ופיוס בין הרגש המוצהר לרגש הפנימי. בשלב כזה" האדם יהיה פתוח" רגוע ובשל" לקבל את הנפש הנוספת אל תוך חייו באהבה" כיחידה אחת שלמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
מגזין
תכנית 'בא בזמן' ליום הזכרון ויום העצמאות
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
Shape-2
מגזין
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
Shape-2
מגזין
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
play3
מגזין
תפתח הטובה: מיאל מסווארי על רמת דלתון ותכנוני נסיעות מדליקות