He

Fr

Es

Ru

En

סידרת 'הקדמות לאמונה' – רבותי" יש אוצרות בהקדמות לשו"תים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

רבותי" יש אוצרות בהקדמות לשו"תים
מאת: נתן קוטלר
גדולי ההלכה הם גם ענקי המחשבה
כשהייתי תלמיד צעיר בישיבת 'כרם ביבנה' רבותיי הביאו בשיעוריהם באופן תדיר את ר' שמעון שקופ ואת 'קצות החושן' ועוד רבים אחרים. לאחר השיעורים הייתי מדפדף בספרי השו"ת ובספרי החידושים על הש"ס של האחרונים שהיו בקצה של בית המדרש. תמיד שאלתי את עצמי האם גדולי ההלכה והעיון שפסיקותיהם החשובות וסברותיהם המחודדות השפיעו כל כך על עולם הלימוד" האם הם היו גם ענקי המחשבה והאמונה?
במשך השנים ובמהלך הדפדוף בספריהם נוכחתי לראות בהתרגשות ובשמחה שהתשובה היא חיובית. גדולי ההלכה והעיון הם גם ענקי המחשבה והאמונה! כאשר דפדפתי בספריהם גיליתי אוצר בלום של הקדמות מופלאות שהם כתבו המאפשרות לנו לקלוט מעולמם הרוחני העשיר.
מסע חיים
ההקדמות של גדולי ההלכה והעיון לוקחים אותנו למסע חיים מרתק:
נאזין יחד עם הרב עפשטיין בהקדמתו ל'ערוך השולחן' להרמוניה של הקולות המנוגדים של המחלוקות בים התלמוד.
נסתופף ביחד עם ה'חתם סופר' באוהלו של אברהם אבינו שבחר לקרב את העם במקום לעלות בעצמו ברוחניות" ובכל זאת לא הפסיד רוחניות ונקרא אברהם אהובי.
ניסע יחד עם הרב אברהם דנציג בהקדמתו ל'חכמת אדם' למרחקים ליריד בלייפציג שלא על מנת לקבץ עושר אלא לפרנס את אנשי ביתו ובכל זאת הוא המשיך ללמוד תורה בנסיעותיו ודעתו היתה תמיד על התורה וחכמתו עמדה לו.
נקשיב ללבטיו של הרב פיינשטיין בהקדמתו ל'אגרות משה' האם להורות הלכה למעשה לשואליו? ונלמד ממנו את הכרעתו שחכם שעמל ויגע לברר את ההלכה בש"ס ובפוסקים מחויב להורות הלכה למעשה. הכרעתו מלמדת לימוד גדול על סמכות חכמים לפרש את התורה.
נשאב השראה יחד עם ר' שמעון שקופ בהקדמתו ל'שערי יושר' מהציווי ללכת בדרכיו של הקב"ה" שכשם שמיטיב עם נבראיו" כך עלינו להקדיש את כוחותינו הגופניים והרוחניים לטובת הרבים.
נשמע את הכרזותיו של ה'חמדת דניאל' בהקדמתו על מעלות ספרו ה"עסק שלו" לעסוק בדברי תורה שהינו עסק גדול להפיץ את חידושי התורה ברבים ולהפיח רוח חיים בעניינים הקשים בש"ס.
נתקשה יחד עם ה'קצות החושן' בהקדמתו בשאלות מדוע המלאכים התנגדו לברוא את האדם ומדוע הקב"ה השליך את האמת לארץ כדי שתצמח דווקא משם?
נלמד ביחד עם הרב גלזנר בפתיחתו ל'דור רביעי' על המעלה של רגשי המוסר האנושיים שמחייבים אותנו יותר מהאיסורים הכתובים בתורה.
ועוד רבים אחרים בע"ה.
רבותי" יש אוצרות בהקדמות
"הכל תלוי במזל" אפילו ספר תורה שבהיכל"" וכנראה שגם לימוד בספרי אמונה תלוי ב"מזל". ישנם ספרי אמונה שזכו לתפוצה רחבה וללימוד רב וישנם חיבורים אמוניים חשובים שלא זכו לפרסום דומה. ההקדמות בספרי העיון והשו"ת של האחרונים לא כל כך מוכרים בציבור כפי הראוי להם. חלק מהלמדנים מדלגים על ההקדמות המופלאות הללו ובעיקר יודעי דבר מעיינים בהם. הקדמות אלו הן בבחינת 'מת מצוה' שלא מטפלים בהם כראוי.
בספריהם של האחרונים גדולי הפוסקים ופרשני הש"ס מסתתרים אוצרות מופלאים. אלו הקדמות חשובות ביותר המלאות ברעיונות אמוניים שאותן יש ללמוד ולחיות וגם כדי לראות את בעל השמועה עומד לפניו.
בסידרה החדשה זו 'הקדמות לאמונה' נלמד מקצת מתוך ההקדמות החשובות הללו ונשתדל לעמוד כדרכנו על היסודות האמוניים הטמונים בהן.
לתגובות: [email protected]

0 0 אצבעות
דרג שיעור
guest
0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
אראה לי כל התגובות
חם באתר
play3
בית המדרש
'הבן יקיר לי אפרים' : תשובה מחאה וחסדים – הרב אייל ורד
'הבן יקיר לי אפרים' : תשובה מחאה וחסדים - הרב אייל ורד
play3
בית המדרש
'ארצות הברית..' – על  פרשת ניצבים כהכנה לראש השנה – הרב אייל ורד
'ארצות הברית..' - על פרשת ניצבים כהכנה לראש השנה - הרב אייל ורד
play3
בית המדרש
איך מתקנים כלים שבורים – שיעור מיוחד לשנה החדשה – הרב חגי לונדין
איך מתקנים כלים שבורים - שיעור מיוחד לשנה החדשה - הרב חגי לונדין
play3
בית המדרש
המצוה לזכור את מעשה עמלק
המצוה לזכור את מעשה עמלק
4 דקות
0
נשמח שתשתף אותנו במחשבות שלך!x
()
x