פרשת: בהר | הדלקת נרות: 18:55 | הבדלה: 20:17 (ירושלים) 

דף הבית > > בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ – שיחה לפורים

בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ – שיחה לפורים

פרשה ונפש בחבלי משיח
שיחות הרב אלישע וישליצקי זצ”ל לפרשת השבוע
“בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ”
שיחה לפורים התשע”ח

ויהי ידיו אמונה
בקריאתנו בפורים” גם בפרזים וגם במוקפים” מלחמת עמלק עומדת ברקע.
על השורש והמגמה של מלחמת עמלק ניתן ללמוד מהפסוק: “וַיְהִי יָדָיו אֱמוּנָה עַד בֹּא הַשָּׁמֶשׁ “. מה משמעות המילים ‘ויהי ידיו אמונה’?
אומר רש”י שכל החשבון של עמלק היה בנוי על חכמת הכוכבים” על החכמה האנושית שכביכול יודעת לחזות עתידות. לפי חכמת הכוכבים של העמלקים” ניתן לחזות לדוגמא כי מחר בשעה חמש כשמתקרבת השקיעה – הם הולכים לנצח. אבל” לדברי רש”י” “ויהי דיו אמונה” – ידיו של משה רבנו היו פרושות לשמים באמונה” ותפילתו הייתה שהשעה חמש לא תגיע. רש”י יכול היה לומר שתפילתו של משה הייתה – שגם אם תגיע השעה חמש ננצח” אבל בפירושו זה בחר להבליט על מה הייתה המלחמה.
מלחמת עמלק היא מלחמה על האמונה” על השאלה האם יש בעל בית לעולם” האם אלוקים מחייה ומשגיח” והאם הוא האחראי על הכול” או שמא בשר ודם? לקרב הזה יש משמעויות בימים ההם וגם בזמן הזה. ולכן ממילא” ככל שהנס גדול יותר” קידוש שם שמים גדול יותר” והניצחון הגדול ביותר על עמלק הוא כשהשעה חמש” שהם חשבו שתגיע” אינה מגיעה.
את זה צריך לכתוב זיכרון בספר” ולשים דווקא באזני יהושע ; אוזניים מקשיבות” בניגוד לאוזניים של המן. אוזניים המקשיבות לקול האלוקי הנמצא” הדובר” המחייה” מבעד למציאות הטבעית.
בך בטחו אבותינו
פרק כב בתהלים נאמר לפי דברי חז”ל על ידי אסתר המלכה ” שיסודות רוח הקודש של דוד המלך” עמדו לה בשעה שעמדה בצומת הגדולה: האם לדאוג לעצמה” לטובתה” לצניעותה” או האם למסור את נפשה על מלחמת עמלק. בשעה קשה זו אמרה אסתר המלכה בלי זיוף ובישרות” את האמת: “וְאָנֹכִי תוֹלַעַת וְלֹא אִישׁ חֶרְפַּת אָדָם וּבְזוּי עָם “.
הגר”א” בספריו ‘אבן שלמה’ ו’קול התור'” מרחיב את הדיבור על כך שבחבלי משיח מלחמת עמלק תהיה מלחמה על המידות” מלחמה בזיוף. אומרת אסתר: אני מצדי” מצד שכלי” מצד רצוני” מצד בקשתי” מצד כשרונותיי – “אנכי תולעת ולא איש”. כך למדה מדוד המלך. ואין זה מפריע לה להגיד: “וְאַתָּה קָדוֹשׁ יוֹשֵׁב תְּהִלּוֹת יִשְׂרָאֵל “” פסוק שאנו אומרים בבוקר” בקדושת “ובא לציון”; אתה” הקדוש ברוך הוא” נותן כוח” אנחנו משרתים שלך” אנחנו חיילים שלך. אתה תיתן לנו את הכוח להילחם.
לכן אומרת אסתר: “בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ אֵלֶיךָ זָעֲקוּ וְנִמְלָטוּ בְּךָ בָטְחוּ וְלֹא בוֹשׁוּ “. עד היום” אלפי שנים” אנחנו אומרים בתפילה את המילים “ולא נבוש כי בך בטחנו”. אנו רוצים להבין נכון מה הקדוש ברוך הוא רוצה מאיתנו. אנו רוצים לשרת אותו נכון. רוצים למחות כל זכר של גאווה” שנאה” כוחניות ואכזריות” מן הלב שלנו ומהנפש שלנו.

שמחת פורים באמת
מי אנחנו באמת” בלי זיוף? שתיה בפורים חשובה אבל בלי זיוף” בלי ביטויים חיצוניים שלא מתאימים ללב. גם במשלוחי המנות אנו רוצים לבטא את הלב האוהב” את הערבות ההדדית האמתית.
כל ההבנה שלנו בפורים” במאות השנים האחרונות” הולכת ומתפתחת” לראות את הנסים בארץ ישראל” במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו. אי אפשר להבין את המגילה” את פורים ואת מלחמת עמלק אם נשארים אנשים פרטיים” כשהכול מתחיל ונגמר רק בי” ביוזמות שלי ברעיונות שלי” בדמיונות שלי. פורים הוא זמן של “ואנכי תולעת ולא איש”. זה מביא הרבה שמחה” הרבה חידוש” הרבה גבורה” כמו שכותב הרב קוק באורות הקודש .
***
יזכה ה’ את כל העם” הן היושב בציון” והן היושב” זמנית” בחוץ לארץ. לראות עין בעין בשוב ה’ ציון. לראות מה באמת מחולל הקב”ה בטרם כל יציר נברא” ולנסות להיות מסוגלים לשרת אותו בשמחה.
פורים הוא יום שמח. גם ביום הכיפורים אנחנו משרתים אבל השמחה בו היא בכובד הראש. בפורים אנחנו לוקחים את החיוך” את הערבות ההדדית” את הריקוד” ומעלים אותם” מקדשים אותם. “בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ”.
ייתן ה’ כוח לפרזים” למוקפים ולכל אלה שרוצים ועושים” מתוך השתדלות אמתית” לחבר את כולם. ייתן ה’ לכולם שמחת פורים אמתית” ויהיה יום הפורים הזה” לכם ולנו ולכל בית ישראל” חג שמח” מרומם” מחדש אור חדש על ציון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשים מהרב

שיעור לחיים: כך תעלי על הדרך לבניית הבית המושלם עבורך
Shape-2
שיעור לחיים
מבט חדש על חודש אדר: תורה וקודש – עול או חירות?
Shape-2
חודש אדר5
להתגבר על המרחקים
Shape-2
machon
להשתתף בצרת הציבור
Shape-2
machon
Shape-2
machon
אוהב שלום ורודף שלום
Shape-2
machon
ממשימה למשימה
Shape-2
machon
צדיק טוב וצדיק שאינו טוב
Shape-2
machon
בְּךָ בָּטְחוּ אֲבֹתֵינוּ בָּטְחוּ וַתְּפַלְּטֵמוֹ – שיחה לפורים
Shape-2
machon
וקראתם דרור – שיחה לפרשת כי תשא
Shape-2
machon

הרשמה חינם
דרך חשבונך בגוגל יתן לך:

  1. דף בית מותאם עם רבנים וסדרות מועדפים
  2. היסטוריית צפיות וחזרה למיקום אחרון שצפית
  3. הורדת וידאו ושיפורים אינטראקטיביים בנגן
  4. ועוד הטבות מתפתחות בהמשך השדרוג של הערוץ!
דילוג לתוכן