He

Fr

Es

Ru

En

על התפתחות חברתית באור ד' / הרב ברוך אפרתי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

"וּשְׁמַרְתֶּ?ם אֶת־הַדָּבָ?ר הַזֶּ?ה לְחָק־לְךָ? וּלְבָנֶ?יךָ עַד־עוֹלָֽם:
וְהָיָ?ה כִּֽי־תָב?ֹאוּ אֶל־הָאָ?רֶץ אֲשֶׁ?ר יִתֵּ?ן ד' לָכֶ?ם כַּֽאֲשֶׁ?ר דִּבֵּ?ר וּשְׁמַרְתֶּ?ם אֶת־הָֽעֲבֹדָ?ה הַזֹּֽאת:
וְהָיָ?ה כִּי יֹֽאמְר?וּ אֲלֵיכֶ?ם בְּנֵיכֶ?ם מָ?ה הָֽעֲבֹדָ?ה הַזּ?ֹאת לָכֶֽם:
וֽאֲמַרְתֶּ?ם זֶֽבַח־פֶּ?סַח ה?וּא לַֽד' אֲשֶׁ?ר פָּ?סַ?ח עַל־בָּתֵּ?י בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵל? בְּמִצְרַ?יִם בְּנָגְפּ?וֹ אֶת־מִצְרַ?יִם וְאֶת־בָּתֵּ?ינוּ הִצִּ?יל" וַיִּקּ?ֹד הָעָ?ם וַיִּשְׁתַּֽחֲוֽוּ"

בפרשתנו כאמור" אנו מקבלים את הצו האלוקי לחנך את בנינו להמשכיות זכרון יציאת מצרים ועבודת השם בחג הפסח.
אחת מנקודות השיא בהגדה של פסח היא ההבחנה בין ארבע הזהויות השונות של הבנים שלנו –
"כנגד ארבעה בנים דיברה תורה: אחד חכם ואחד רשע ואחד תם ואחד שאינו יודע לשאול".
בקריאה ראשונה נראה שההגדה (על בסיס פסוקי התורה) מספרת לנו על ארבעה בנים נפרדים שאינם קשורים זה לזה. 'אחד חכם" אחד רשע וכו". התורה מסבירה מה לענות לכל בן בנפרד.
לעניות דעתי ישנו עומק מיוחד ונוסף בדברים אלה של ההגדה. אני סבור שארבעת הבנים 'שאינו יודע לשאול" תם" רשע וחכם'" מציינים גם שלבי התפתחות אשר עובר כל אחד מאיתנו במהלך חייו האישיים" ואשר עוברת גם החברה הישראלית כולה. ארבעת הבנים מציינים התפתחות חברתית וחינוכית" ולא רק ארבע זהויות יחידות בלבד.
ההגדה באה לחדש כי האדם הפרטי והחברה הישראלית הצעירה" חייבים לעבור ארבעה שלבי התפתחות חשובים" המקבילים לגוף" נפש" רוח ונשמה :
השלב הראשוני – 'שאינו יודע לשאול'. זהו השלב הגולמי" בו הבן הצעיר והחברה הישראלית בתחילת דרכה אינם בעלי מודעות עמוקה לסובב אותם" ועיקר דאגתם היא לחיזוק הבניין הגופני-החומרי" של האדם ושל המדינה. בשלב הזה" האדם אינו עסוק בשאלות ערכיות אלא בגופו" והחברה עסוקה בבניין התשתיות החומריות בארץ ישראל" ולא בשאלות רוחניות.
השלב השני – 'תם'. זהו השלב שבו יוצאים האדם הפרטי והחברה הישראלית אל העולם. ה'תם' זקוק לבניין הנפש" הוא תמים ועדין" ומרכז את כוחו בעיצוב הכלים הנפשיים עבור העתיד. הוא שואל בכלליות רבה 'מה זאת?' ומחפש את דרכו לראשונה כאדם וכעם.
השלב השלישי – 'רשע'. זהו השלב שבו לראשונה האדם הפרטי והחברה הישראלית מנסים את המציאות ומקשים עליה. הרשע תלוי ועומד בין עולם התם לבין עולם החכם. המפגש של הבוסר האנושי עם המציאות הדתית" גורם לרשע לבוא לידי ביטוי. הרשע המודרני דורש שהכל יהיה לרוחו" הוא דורש סדר גבוה ומובן לשכלו" דבר שלא תמיד ניתן במציאות – 'מה העבודה הזאת לכם?'. ומכאן הכפירה בימינו.
השלב הרביעי – 'חכם'. זהו השלב העליון" שבו האדם והחברה הישראלית מגיעים אל שיווי המשקל הנכון" בו האדם מגלה את נשמתו" ומזהה את הקצב הראוי לניהול החיים. הוא מבין את מורכבות התורה" 'עדות" חוקים" משפטים'. הוא אף מקבל את העובדה שלעיתים הוא חלק מהחוויה – 'ד' אלוקינו'" ולעיתים לא – 'אתכם'. החברה מוצאת את הייעוד הרוחני שלה – 'ממלכת כהנים וגוי קדוש'.
בכל שלב קונה ה'בן' מעלה חדשה" לבניין האישיות השלמה – הגוף" הנפש" הרוח והנשמה. במיקרו" כל שלב צריך להגיע בכל אחת ואחד מילדינו" ועל ההורה והמחנך להיות ערוך לכך. ובמאקרו" כל שלב אף צריך להופיע גם בחברה הישראלית" כשלב התפתחותי לקראת ביאת משיח בן דוד.
לפיכך עלינו להביט לעומקה של החברה הסובבת אותנו" ולחנך את ילדינו בהתאם להתפתחות השלבים. עלינו להבין את מקומו של מי שאינו יודע לשאול בבית הספר. אל לנו כמחנכים וכהורים לבקש מהתלמיד כבר בשלביו הראשונים" לדעת לאן הוא רוצה להגיע. אל לנו לדרוש ממנו את שאינו יכול לתת. מותר שלא לדעת לשאול" ובמיוחד בגילאים הנמוכים.
עלינו לטפח את התום בקרב הנוער. נטישת ה'אידישקייט' לטובת מושג ה'מורכבות'" הוא דבר שאינו בריא. ודאי בסופו של יום" כולנו שואפים לבניין ילדינו כילדים בעלי ראיה מורכבת ובוגרת. אך עלינו להקפיד שהדגשת המורכבות לא תבוא על חשבון התום הנפשי" הילדותיות המחוברת בעומקה אל הקודש של סבא וסבתא.
עלינו להבין את מקומו של הרשע בישראל. מבית המדרש של מרן הרב קוק למדנו כי הרשעות המודרנית נובעת מבוסר רוחני" חסרה ברשע עמדת הנשמה של החכם" זו המביטה אל עומק המציאות ומבינה את הדרך הראויה. אמנם" הרשע מעודד את העולם האמוני לפתח בעצמו כלים וכן יעדים ברמה גבוהה" כדרישת הרשע. הרשע הוא הקטליזאטור של הקודש (השלב של החכם)" ומכאן הערך של השלב הזה בהתפתחות האומה בכלל והנוער הישראלי בפרט. הרשע אינו לגיטימי כלל" אך עלינו לזכור מניין הוא מגיע ומה יביא לתיקונו.
ולבסוף" עלינו להגיע כחברה ובמחנכים לדמות החכם. הרב קוק ביאר כי הדור שלנו זקוק לחכמים המסוגלים להתמודד עם עולם הכפירה האידיאולוגי (שלב הרשע בהגדה) – "גבורי כח יודעים" שגלוי כוח זה (של הכפירה האידאלוגית) הוא אחד מהחזיונות הבאים לצורך שכלולו של עולם" לצורך אימוץ כחותיה של האומה" האדם והעולם. אלא שבתחילה מתגלה הכוח בצורת התוהו" ולבסוף ילקח מידי רשעים וינתן בידי צדיקים" גבורים כאריות" שיגלו את אמתת התיקון והבניין" (זרעונים).
בקוראנו את פסוקי יציאת מצרים" נתחזק בהבנת הילדים שלנו והבנת החברה הישראלית המתפתחת" וניתן את החינוך המתאים לסביבה" בכל שלב ושלב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
מגזין
"המשיח הגיע במלחמת ששת הימים": תוכנית מיוחדת עם יצחק מאיר ואורחים מפתיעים אודות חודש אייר
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
Shape-2
מגזין
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
Shape-2
מגזין
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
play3
מגזין
תפתח הטובה: מיאל מסווארי על רמת דלתון ותכנוני נסיעות מדליקות