He

Fr

Es

Ru

En

נצלול ונדוג

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

יציאת מצרים היא אירוע מופלא שהמבט עליו צריך להתחדש כל הזמן ע"י תוספת העמקה. אנחנו נפגשים בדמיוננו עם סיפורי יציאת מצרים כבר בגיל מוקדם של הילדות" אך אסור שההבנות הילדותיות שלנו" אף שהן אמתיות" לא יצמחו עם השנים. יש משהו מאוד מיוחד בסיפור היציאה. מצד אחד הוא ממשי" היתה כאן התרחשות היסטורית בדור מן הדורות" אנשים נולדו לתוך השעבוד" ראו את מכות מצרים וחוו את היציאה כפשוטו. מצד שני" לבד מההתרחשות הממשית נוצר כאן סיפור שעולה על כל תסריט גאוני שאפשר היה לחשוב עליו בחכמת אנוש" ועל כל הפקה צבעונית עתירת תקציב של גדול הבמאים. בחכמתו" רקם ה' יתברך מצבי חיים כאלו שנוסף על ההשלכות מרחיקות הלכת שלהם על אותו דור" הם מקפלים בתוכם" במעין מלבוש אומנותי-מציאותי" הדרכה רוחנית של כל עיקרי האמונה לכל הדורות ולכל האנושות. יש כאן תהליך מודרג של יציאה לחירות מתוך החושך הכמעט מוחלט של שעבוד מצרים" לאורה העליונה ביותר שהופיעה אי פעם – מעמד הר סיני. זהו אבטיפוס לכל היציאות הפרטיות והכלליות ממצר למרחב" משעבוד לחירות ומחשכה לאורה.
סיפור היציאה ספוג אור אלוקי גדול כל כך שלעולם לא ניתן להתרגל אליו" עד שאפילו "כֻּלָּנוּ חֲכָמִים כֻּלָּנוּ נְבונִים כֻּלָּנוּ זְקֵנִים כֻּלָּנוּ יודְעִים אֶת הַתּורָה מִצְוָה עָלֵינוּ לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרָיִם. וְכָל הַמַּרְבֶּה לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרַיִם הֲרֵי זֶה מְשֻׁבָּח" . בבת אחת נוצר בעולם מרכז אלוקי" לב רוחני פועם" מקור יניקה ומקור הדרכה מוחלט בדמותו של עם ישראל. אפילו חוקי הטבע הנוקשים" מתבטלים לטובת היצירה האלוקית של האומה הישראלית. מצרים" הממלכה הגדולה" מאבדת את צורתה בלידת האומה אחר ששימשה ברצון ה' כמעין רחם לבניין החומרי של האומה.
הקב"ה מציל עשוק מיד עושקו" ומכה בשפטים גדולים" מידה כנגד מידה את פרעה ואת עמו. מתוך מכות מצרים למדים הדורות כולם כי אין שליט מבלעדי ה'" אין מעכב בעדו וכל אשר יחפוץ לעשות יש ביכולתו האינסופית. למדים על אחדות ה'" ועל כך שמלבד ש"ה' הוּא הָאֱלֹקִים בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וְעַל הָאָרֶץ מִתָּחַת אֵין עוֹד" " הוא גם שוכן בקרבנו: "כִּי אֲנִי ה' בְּקֶרֶב הָאָרֶץ" . למדים כי ה' יתברך אוהב את עמו ישראל "בְּנִי בְכֹרִי יִשְׂרָאֵל" . הוא משתתף בצרתם של ישראל" כאבם הוא כאבו" וגאולתם גאולתו. יציאת מצרים הכשירה לא רק את אותו דור לקבל את התורה כהדרכה אלוקית מחייבת" אלא היא הולכת ומכשירה לכך את הדורות כולם. אמונת ישראל וקבלת התורה והמצוות מבוססות על ההתגלות האלוקית שאירעה לעם ישראל ביציאת מצרים .
בגוף האדם" כל האטומים מתחלפים כל 7-8 שנים מלבד אטומי המוח. אעפ"כ כיוון שנפש אחת מקיימת את הגוף" אנו מתייחסים לאדם שפגשנו כעבור עשר שנים כאל אותו אדם" אף שכמעט כל האטומים בו חדשים. כך צריך להתבונן גם על הגוף הלאומי שנבנה אז בדורות שחיו במצרים. גוף זה ממשיך להתקיים ע"י עם ישראל לדורותיו. הדורות והיחידים אמנם מתחלפים אך נוצר רצף דורות שמהווה גוף לאומי קבוע. על גוף לאומי זה" רוכבת נשמת האומה הנצחית. לכל הדורות ישנה שליחות אלוקית כללית המאחדת בין כל הדורות" 'נצח ישראל'. כל דור נוטל חלק ומקדם את תיקון העולם במלכות ש-ד-י. כל דור והתמודדויותיו מול האומות ותרבויותיהן. כל דור וניסיונותיו בשמירת הנאמנות לטבע הרוחני של האומה. גם כל יחיד מישראל הינו איבר אחד של נשמת הכלל" והוא מקבל כישרונות יחודיים על מנת לעשות את חלקו בשליחות הכללית של האומה. אדם מישראל ימצא את שליחותו רק מתוך שייכות לשליחות הכללית של האומה" כיוון שנשמתו יונקת חיותה מנשמת כלל ישראל.
גם הקליפה החזקה ביותר" שנוטלת מעם ישראל כל חיות וקדושה" מאבדת את כל כוחה מתוך תשובה צעקה והשתדלות מצדנו" כך אנו לומדים לדורות מפרעה ומתכניות השעבוד שלו. אפילו המצב הלאומי הכי מסובך שניתן לחשוב עליו" לעולם איננו סוף פסוק ואין להתייאש משום דבר כיוון שה' עמנו. אפילו ממצב שעם ישראל יורד לשפל המדרגה מבחינה רוחנית" ושקוע במ"ט שערי טומאה" אפשר להיגאל ולהתחדש.
הטוב והרע" שניהם חלק מהתכנית האלוקית" לכן אנו כורכים מצה עם מרור יחד עם קרבן הפסח. הייסורים במרירותם מתמתקים בהבנת התכלית האלוקית של היציאה לחירות" ואנו לומדים להודות לה' על כל נפלאותיו. כן אנו לומדים גם כי ה' יתברך הבדילנו מן הגויים" "לְמַעַן תֵּדְעוּן אֲשֶׁר יַפְלֶה ה' בֵּין מִצְרַיִם וּבֵין יִשְׂרָאֵל ".
זוהי רשימה חלקית ומינימאלית. לא לחינם מצוות רבות כל כך ומועדי ישראל" הם זכר ליציאת מצרים. אורות רבים מאד מבקשים להתעבר בתוכנו מעצם העיסוק בסיפור היציאה והזכרתה. פרשות אלו שאנו קוראים בספר שמות וכן ההגדה של פסח" משפיעות מאוד על מבטנו" על אמונתנו" על האופטימיות שלנו ועל דרך ההתמודדות עם קשיינו" בפרט ובכלל. נִצְלֹל לתוך פרשות יציאת מצרים" וְנָדוּג תובנות ואוצרות נצחיים שיפרנסו את נפשותינו ואת עם ישראל לדורות רבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
מגזין
"המשיח הגיע במלחמת ששת הימים": תוכנית מיוחדת עם יצחק מאיר ואורחים מפתיעים אודות חודש אייר
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
Shape-2
מגזין
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
גדל באיראן, הפך לקצין מצטיין ב-8200 ויקבל את אות הנשיא
Shape-2
מגזין
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
בציבור החרדי וברשתות החברתיות: המיזמים הייחודיים להנצחת חללי צה"ל
play3
מגזין
תפתח הטובה: מיאל מסווארי על רמת דלתון ותכנוני נסיעות מדליקות