He

Fr

Es

Ru

En

אֲשֶׁר פָּקַד משה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

אמונים על הכלל 'אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין'" אנו קצת מופתעים למקרא הפרשה. סופרים" וסופרים הכול" עד הפרט הקטן ביותר. כמה כסף וכמה זהב וכמה נחושת ומה משקלם וכמה הביאו.
מדוע לספור? למה לא להשאיר מעומעם וסמוי ולתת לברכה האלוקית לשרות.
על פי הפשט" הספירה המדוקדקת בפרשתנו באה ללמדנו מוסר" שאפילו משה רבינו נותן התורה" מסר דין וחשבון מדויק מה נעשה עם כל הנדבות שהובאו אל בעלי המלאכה. והייתם נקיים מה' ומישראל" ואפילו שמדובר בעשיית המשכן" ואפילו שאל משה הביאו שאין נאמן כמוהו" אף על פי כן" יש מקום לצאת מן החשד ומן הדומה לחשד בענייני ממונות.
אמנם" לא רק זהירות מחשדות יש כאן. פרשת פקודי חותמת את חומש שמות" את כל המהלך הגדול של יציאת מצרים ומתן תורה" נעוץ סופן בתחילתן ותחילתן בסופן" ופקד פקדתי של פרשת שמות עם פקודי העדה של פרשתנו. לפעולת הספירה יש כמה מילים בלשון הקודש. אפשר לספור" אפשר למנות" אך משה רבינו לא סופר ולא מונה – הוא פוקד.
ההבדל בין ספירה ומנייה לבין פקידה" הוא שבשניים הראשונים הדעת נתונה אל הסופר בעצמו. כמה יש לי" כמה נשאר לי" הסופר – לעצמו הוא סופר" והמונה" לעצמו- הוא מונה. העניין נתון אל האדם הסופר.
לכן- 'אין הברכה מצויה לא בדבר השקול ולא בדבר המדוד ולא בדבר המנוי אלא בדבר הסמוי מן העין שנאמר יצו ה' אתך את הברכה באסמיך'. מנייה" שקילה" מדידה" כולן מכוונות אל האדם הרוצה לדעת כמה יש לו" מהי הכמות" מהו הסכום. באופן כזה הכול 'תפוס' בנוכחות אנושית ולא נותר מקום פנוי להשגחתו יתברך שתשרה ברכה במעשה ידינו. אם הכול 'סגור' אם הכל ידוע" הרי המרחב שבו פועלת הברכה האלוקית הוא המרחב הלא ידוע" המעומעם" המאפשר לדברים להתרחש למרות שלא צפינו אותם" המרחב הזה חסום. דווקא המקום הסמוי מאפשר לברכה לחול. בין אם זו ברכה כמותית" או שהכמות עצמה נותרת זהה אך איכותה" מה שמוצאים ממנה מתעשר לאין ערוך. כל זה קורה כאשר סופרים או מונים או שוקלים.

אך משה רבינו פוקד.
אלה פקודי המשכן. כאשר מתבצעת פעולת פקידה" המכוונות היא אל הדבר הנפקד. זה החפץ או החלק שעד עתה היה חלק כמעט אנונימי מריבוי גדול שעטף אותו" והנה לפתע הוא מוזכר בשמו" מתייחסים אליו" מוציאים אותו מן ההעלם אל הגילוי ובכך פוקדים אותו בכל המשמעויות- גם ספירה" אבל גם גאולה" החלק נגאל – נפקד מבדידותו ונהפך לחלק משמעותי.
באופן כללי ניתן לומר שחפצים אפשר לספור בצורות שונות" אך בני אדם" תמיד פוקדים. לכן חומש במדבר נקרא חומש הפקודים מפני שנערכים בו כמה וכמה מפקדים.
דומה הדבר לצורת ההתפקדות המוכרת לכולנו מן הצבא לאחר חזרה מפעילות. אז נשמעת הקריאה מפי המפקד – מספרי ברזל – התפקד! המטרה בהתפקדות זו היא לדאוג שכולם כאן" שאיש לא נעדר. ולכן לא המפקד סופר" אלא כל אחד פוקד את עצמו. הנני.
משה פוקד את כל העשוי למלאכה. כל גרגר זהב נפקד" כל גרם כסף מוזכר. מובן שמאחורי המתכות מסתתרות תנועות פנימיות ועמוקות של נדיבות והתנדבות" של מסירות והתמסרות. שמא תאמר – רק התורמים הכבדים נספרים? רק חתיכות הזהב הגדולות שהובאו הן המשמעותיות? – לא כך.
אלא כל גרגר וכל מעה נפקד על ידי משה" הוא והתנועה שהביאה אותו.

ספר שמות התחיל בפקידה. 'לֵךְ וְאָסַפְתָּ אֶת זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם ד' אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם נִרְאָה אֵלַי אֱלֹהֵי אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקֹב לֵאמֹר פָּקֹד פָּקַדְתִּי אֶתְכֶם וְאֶת הֶעָשׂוּי לָכֶם בְּמִצְרָים'. ואותה פקידה החלה מתנועה מאוד קטנה" מאנחה וזעקה המוזכרת בפסוקים לפני כן. גם זה נפקד. הצעקה נפקדת" וישראל נגאלים כי הם נפקדים. ההשגחה האלוקית פונה אליהם" ופוקדת אותם מן הבדידות והגלות בה הם נמצאים" וכל תנועה מצטרפת ונחשבת" כי הכל נפקד.
בעומק " למילה פקידה יש משמעות שלישית – לידה. וד' פָּקַד אֶת שָׂרָה כַּאֲשֶׁר אָמָר וַיַּעַשׂ ד' לְשָׂרָה כַּאֲשֶׁר דִּבֵּר" 'כִּי פָקַד ד' אֶת חַנָּה וַתַּהַר וַתֵּלֶד שְׁלשָׁה בָנִים וּשְׁתֵּי בָנות. משמעות קרובה היא גם ביאה – כמו 'ופקדת נווך ולא תחטא' שממנו למדו חז"ל חיובים הלכתיים בין איש לאשתו.
הפקידה מולידה את החלק מחדש ומגלה את אורו" כי הפוקד אינו עסוק בעצמו וברצון לדעת כמה יש לו" אלא הוא עסוק בנפקד" לפוקדו" לזוכרו ולגואלו" ובכך בעצם להוליד אותו.
משכך הונחו הדברים" לא יפלא בעינינו למצוא משמעות רביעית למילה פקד" והיא – נחסר. כמו 'ויפקד מקום דוד' כשהיחס הוא של פקידה אז מורגש מאוד אם מישהו איננו" אם מישהו חסר.
באופן של מנייה או ספירה אפשר להביא מישהו אחר במקום" אך באופן של פקידה" מי שאיננו הוא חסר" מקומו נפקד והעדרו מורגש ולא ניתן למילוי.

הנה כי כן" פקד" גאל" נולד" נחסר" כולם משמעות של מילה אחת" המסיימת את חומש הפקידה הגדול" בו פקד ה' את עמו" כאז כן עתה" אמן. חזק חזק ונתחזק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
play3
מגזין
'בשביל ישראל' - עמק האלה
Shape-2
מגזין
מה עומד מאחורי תמונת המצבה שחרכה את הרשתות?
מה עומד מאחורי תמונת המצבה שחרכה את הרשתות?
Shape-2
מגזין
מני אסייג חושף: "זהו נזיד העדשים בו שילמתי כדי לקנות את חירותי"
מני אסייג חושף: "זהו נזיד העדשים בו שילמתי כדי לקנות את חירותי"
Shape-2
מגזין
מדהים: חיפשו עגיל ומצאו סכום כסף אגדי
מדהים: חיפשו עגיל ומצאו סכום כסף אגדי
Shape-2
מגזין
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג