He

Fr

Es

Ru

En

דף הבית > > מעשה ממנעול שנפרץ – לפרשת ויקרא

מעשה ממנעול שנפרץ – לפרשת ויקרא

מעשה באוֹמן” אשר מילדותו כבר נתנו הוריו ליבם לפיתוח כישרונו. ובנערותו נודד היה מעיר לעיר” וממדינה למדינה” לילך אצל גדולי המורים המומחים ובעלי מקצוע. וכיוון שדל אמצעים היה” משכיר היה עצמו להם לעבודות ניקיון” והיו אלה מלמדים אותו בתמורה רזי מלאכתם. ובדרך זו למד צורפות” ציור” קדרות ונגרות עדינה. ובכיס שתפרה לו אמו” חוסך היה מעט כסף” וקונה חומרי גלם ונותן בהם צורה. ובדוחק מוכר היה את יצירותיו” כיוון שלא רבים הם היודעים להעריך אומנות באמת. ובכסף שהרוויח היה קונה חומרים נוספים” ויוצר גם בהם ומוכרם” וכן הלאה. עד שהצליח לאחר זמן רב להגשים חלומו ולשכור בית מלאכה ששימשו גם כחנות” ברחובה הראשי של עיר בין בתי קפה ומסעדות. והיו אנשים ותיירים נכנסים ומביטים עליו במלאכתו” וקונים מדי פעם מיצירותיו.
בסופו של יום אחד” אחר שהלך לביתו” פרץ אדם את מנעול דלת בית המלאכה. ושלט גדול עם אורות מהבהבים תלה אותו אדם” מעל פתח חנותו” ‘כל החנות – חינם’. והיה הדבר מוזר בעיני העוברים והשבים. ישרים שבהם אמרו” משהו כאן ‘מריח לא טוב'” מדוע שיחלק אדם סחורתו בחינם? וגמרו בלבם שלא להיכנס. אך היו גם אחרים שאמרו” מה לנו להיכנס לבדיקות וחקירות” ‘כשנותנים לך – קח'” אולי האדם בפתח בעל החנות הוא” ואולי לא” מי יודע? מ”מ” אין אנו צריכים להיות יותר צדיקים מקהל השועטים אל המדפים. והיה כל הנכנס לחנותו” נוטל פריט אחד או שניים בחטף” עד שהתרוקנה חנותו לגמרי. בבוקר כשהגיע האומן לחנותו עמד מול השלט המהבהב” ולא האמין למראה עיניו…
רש”י על הפסוק “יְבָרֶכְךָ ה’ וְיִשְׁמְרֶךָ ” מסביר” יְבָרֶכְךָ ה'” שיתברכו נכסיך. אך דבר זה לבדו אין בו די” צריך גם שיִשְׁמְרֶךָ” שלא יבואו עליך שודדים ליטול ממונך. ובאמת הגזל הוא דבר קשה מאוד לאדם” עד שאמרו חז”ל כי “הגוזל את חברו שווה פרוטה” כאילו נטל נשמתו ממנו” . לא כל עבירות יכול אדם לתקן” אך את “לֹא תִגְזֹל” ” אפשר. זהו ‘לאו הניתק לעשה'” כלומר אם גזל אדם” יכול הוא לתקן ע”י מצוות העשה שבפרשתנו” “וְהָיָה כִּי יֶחֱטָא וְאָשֵׁם וְהֵשִׁיב אֶת הַגְּזֵלָה אֲשֶׁר גָּזָל “. “כָּל דֶּרֶךְ אִישׁ יָשָׁר בְּעֵינָיו”” לכן מורה הוא לעצמו היתר בכל דרכיו … לפיכך ביום שישים אשם בנפשו ויכיר טעותו” וכי לא טוב עשה בעמיו” זה הוא שאמר “וְאָשֵׁם”” שיאשים את עצמו. ואז ודאי יתן אל לבו לשוב בתשובה” “וְהֵשִׁיב אֶת הַגְּזֵלָה אֲשֶׁר גָּזָל”” .
אחרוג הפעם ממנהגי במסגרת זו” ואשתף בדבר מחיי הפרטיים” כיוון שרואה אני בזה צורך תורני כללי. לאחרונה גיליתי דבר שגרם לי צער רב. מלבד היותי מלמד במכון מאיר” אני מתעסק גם במוזיקה” אמנם באופן צדדי” אך זיכני ה’ ית’ להוציא שני אלבומים. עיסוקי בזה בא מתוך אמונה” שבד בבד עם התחייה הלאומית” נוצר גם צורך אמתי ומהותי שתקום לתחייה גם יצירה ותרבות של קודש. לכן השקעתי מאות שעות” וממון רב” שעות אולפן ומשכורות לנגנים” עד שלפני כשנתיים יצא האלבום האחרון של הרכבי ‘גן רוה’- ‘צור לבבי’. להפתעתי גיליתי ששה אתרים המאפשרים הורדה חינם של האלבום. אתר אחד הגדיל לעשות וציין שעד כה דרכו היו 738 הורדות לאלבום. בחשבון פשוט” אם דומים המספרים בשאר האתרים” הרי שנגזלתי במאות אלפי שקלים. אתרים אלו בחרו להם שם מטעה: דוסינט” WinDos” פורטל הדת היהודית” והשאר הם אתרי שיתוף קבצים. יצרתי קשר עם האתרים בדרישה להוריד מיד את אפשרות ההורדה או ההשמעה. בעל אתר נוסף בשם JewishMusic” שהעלה את כל האלבום להאזנה חופשית אך לא להורדה” הטריח עצמו להסביר לי” שהרעיון של האתר הוא פשוט סוג של הנגשה לקהל החרדי. זו איננה הנגשה” אלא הגשה של גזל. מדוע לקנות דיסק אם אפשר לשמוע את כולו כל רגע? היכן ההתייחסות לזכויות היוצרים של האומן הכתובות על העטיפה? באותיות קידוש לבנה כתבתי” ‘לא תצרוב’. “סאה מלאה עוונות” מי מקטרג בראש? זה גזל!” .
העברתי את הטיפול לאקו”ם” גוף השומר על זכויות האומנים” אך לדעתי העומדים מאחורי האתרים הללו אנונימיים. מכל מקום” זעקתי היא זעקת אומנים רבים כיוון שהדבר נפוץ מאוד. האינטרנט” מלבד שאר חסרונותיו” גורם גם לאנשים שיהיה לבם גס בגזל” בין המעלים ובין המורידים תכנים. כיוון שדלת החנות נפרצה” קל ללחוץ על כפתור. אפילו גוי ישר מבין שכך לא מתנהגים” ומישהו עומד מאחורי אלבום או מאחורי תוכנה גזולה” ואין צורך בציווי של התורה לכך. אלא שזיכנו ה’ שגם על דברים פשוטים כל כך נקבל שכר מצוות” “רצה הקב”ה לזכות את ישראל” לפיכך הרבה להם תורה ומצוות”.
שמא יאמר אדם בלבבו” התייאשו הבעלים” והרי זה דומה לאבדה ששטפה נהר” ולזוטו של ים” ולשלוליתו של נהר . אין הדבר כן. זה נאמר על אסון טבע” אשר מולו עומד האדם חסר אונים” וכיון שאין בידו לעשות מאומה הרי הוא מתייאש. אך בנידון דידן” הוא צועק ומוחה על הגזל” ואם יכול מערב את שלטונות החוק. מכל מקום” סברא ישרה היא שפרנסתו של אדם אינה הופכת הפקר” רק מפני שמישהו ‘נידב’ אותה לרשת.
“וְהִנֵּה דִּמְעַת הָעֲשֻׁקִים וְאֵין לָהֶם מְנַחֵם”? המעוניין לעזור ולחזק את תחיית תרבות הקודש” ניתן לפנות אלי למייל [email protected] ” או דרך האתר המצוין גם למטה” ‘גן רוה” מוזיקה אתנית יהודית’.

0 0 אצבעות
דרג שיעור
guest
0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
אראה לי כל התגובות
חם באתר
play3
בית המדרש
הרב ראובן פיירמן FIX
תמתי - תאומתי | הרב ראובן פיירמן | ארבעה נכנסו לפרדס
58 דקות
play3
בית המדרש
כבוד הורים של דמא בן נתינה | הרב אייל ורד
בין בחירה לגורל - פרשת פנחס | הרב אייל ורד | יד תמוז תשפב
play3
בית המדרש
הרב ליאור לביא
מידות הראיה אמונה | הרב ליאור לביא | יג תמוז תשפב
play3
בית המדרש
הרב מאיר טויבר 6
מנהיגות וקרבנות - המבנה המשונה של פרשת פנחס | הרב מאיר טויבר | יג תמוז תשפב
0
נשמח שתשתף אותנו במחשבות שלך!x
()
x
דילוג לתוכן