פרשת: מקץ | הדלקת נרות: 15:56 | הבדלה: 17:17 (ירושלים) 

דף הבית > > הלכות נזקי ממון (א-ז)

הלכות נזקי ממון (א-ז)

להתגבר על הכעס
כל נפש חיה שהיא ברשותו של אדם שהזיקה הבעלים חייבין לשלם שהרי ממונם הזיק שנאמר (שמות כ”א כ”ה) כי יגוף שור איש את שור רעהו וכו’ אחד השור ואחד שאר בהמה חיה ועוף לא דיבר הכתוב בשור אלא בהווה (הלכות נזקי ממון א” א)
ארבע אבות נזיקין הם כנגד ארבע סוגי נפילות.
השור הוא מלשון הסתכלות לפי הפסוק: ”אֶרְאֶנּוּ וְלֹא עַתָּה אֲשׁוּרֶנּוּ וְלֹא קָרוֹב” (במדבר כד” יז). הלב הולך אחרי העיניים על פי “העין רואה והלב חומד והגוף עושה את העברה” (רש”י במדבר טו” לט) ולכן החיים והמוות ביד ה… עין! יש הזק ראיה ויש עין רעה” כלומר יש הסתכלות ביקורתית שפועלת על המציאות אם רק ניתן למבט של הזולת להוביל אותנו. אם זה קורה לנו” מלמד אותנו רבי נחמן כי יש לנסות ולהבין מהי הסיבה שזולתי מסתכל עלי בצורה שלילית ועל ידי כך לא אהיה תלוי במבט השלילי שלו עלי.
הבור הוא כנגד שעמום הריקנות כמו ”וְהַבּוֹר רֵק אֵין בּוֹ מָים” (בראשית לז” כד). למשל ריבוי התמונות הרצות לנגד עיני המביט באינטרנט עלול לגרום לו ריק פנימי ציורי” שעמום” חוסר בציורים פנימיים. הבור ריק כי אין בו מים ואין מים אלא תורה. כל הנזקים נגרמים מחוסר תוכן עמוק” מחוסר נוכחות בבית מדרש. “עשה לך רב וקנה לך חבר” (אבות א” ו)” פירושו: חייה את התורה” עסוק בה. אדם שאינו עוסק בה עלול להרגיש סוג של הפקר” ‘נחשים ועקרבים’ (רש”י” שם) יכולים תמיד להזיק.
המבעה הוא השן כלומר מותרות האוכל” כל מה שאנחנו מכניסים לפה והוא בעצם מיותר. דור של פינוק. אם לפני 70 שנה היינו בכלא של עוני היום אנחנו חיים בכלא של זהב. כמו שאז היה צריך ללמוד להסתדר בלי” היום עלינו ללמוד להסתדר עם יותר מדי. השפע ממלא את העולם הציורי בישות עד שאין ציור עצמי. המשל הוא התינוק. התינוק בוכה ורוצה לשתות בקבוק. והאם אינה מפנקת אותו אלא מאפשרת לו לפעמים להמתין. רוב הפעמים כמובן היא מאוד נוכחת וטובה וחמה אבל לפעמים היא אינה פנויה והוא ממתין מספר שניות. כך הוא לומד לצייר את הבקבוק החסר והוא יודע לדחות סיפוקים. אם כן אכילת יתר גם גורמת לחוסר יכולת לדחות סיפוקים כלומר לצייר את החסר כמו ‘כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה’ (תענית ל” ב).
וההבער” האש” של הכעס” כלומר ההרס” העובר מאדם לאדם. מתנה מורעלת שרק עליך לעצור. כי המנהל כועס על המזכירה שלו” שכועסת על המנקה” שכועסת על בעלה בסוף יום העבודה” שכועס על הילד הגדול שכועס על הילד הקטן שבועט בתיק שלו… לפי הפסוק ”כִּי תֵצֵא אֵשׁ וּמָצְאָה קֹצִים וְנֶאֱכַל גָּדִישׁ אוֹ הַקָּמָה אוֹ הַשָּׂדֶה” (שמות כב” ה). הכל מסתבך ובעצם נגרם מכך שכביכול אין לך על עצמך שליטה כי אתה נפעל.
ה’ רוצה מאיתנו שנשמור על עינינו” והכוונה שנראה בעיקר את הטוב” ונתמלא בתוכן עמוק של תורה” ונדע לדחות סיפוקים כדי שבסוף נדע להתגבר על הכעס…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשים מהרב

המקווה של הנפש – מאמר מאת הרב ד”ר מיכאל אבולעפיה
Shape-2
מיכאל אבולעפיה
לצאת מחגי תשרי ברייה חדשה: מאמר מאת הרב ד”ר מיכאל אבולעפיה
Shape-2
מיכאל אבולעפיה
מה נוכל ללמוד לחיינו מהמתרחש באפגניסטן? מאמר מאת ד”ר מיכאל אבולעפיה
Shape-2
afghanistan-81057_640
“הבית שלי נשרף”: מאמר מיוחד על טראומות ודרכי התמודדות מאת ד”ר מיכאל אבולעפיה בעקבות המצב
Shape-2
house-262609_640
בדרך אל החופה: יופי זה נהדר, אבל איך הוא נמדד?
Shape-2
בדרך אל החופה
איך לעצור את הנפילה ?
Shape-2
WhatsApp Image 2021-02-15 at 00.88888888888
ד”ר מיכאל אבולעפיה: אל תתייאש, תתחדש!
Shape-2
desperate-child-R5M78UB
מה מקומן של שיטות זרות בפסיכולוגיה היהודית?
Shape-2
machon
Shape-2
machon
האם אפשר לשמוח בלי תיקון המידות??
Shape-2
machon

הרשמה חינם
דרך חשבונך בגוגל יתן לך:

  1. דף בית מותאם עם רבנים וסדרות מועדפים
  2. היסטוריית צפיות וחזרה למיקום אחרון שצפית
  3. הורדת וידאו ושיפורים אינטראקטיביים בנגן
  4. ועוד הטבות מתפתחות בהמשך השדרוג של הערוץ!
דילוג לתוכן