He

Fr

Es

Ru

En

הלכות נזקי ממון (א-ז)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

להתגבר על הכעס
כל נפש חיה שהיא ברשותו של אדם שהזיקה הבעלים חייבין לשלם שהרי ממונם הזיק שנאמר (שמות כ"א כ"ה) כי יגוף שור איש את שור רעהו וכו' אחד השור ואחד שאר בהמה חיה ועוף לא דיבר הכתוב בשור אלא בהווה (הלכות נזקי ממון א" א)
ארבע אבות נזיקין הם כנגד ארבע סוגי נפילות.
השור הוא מלשון הסתכלות לפי הפסוק: "אֶרְאֶנּוּ וְלֹא עַתָּה אֲשׁוּרֶנּוּ וְלֹא קָרוֹב" (במדבר כד" יז). הלב הולך אחרי העיניים על פי "העין רואה והלב חומד והגוף עושה את העברה" (רש"י במדבר טו" לט) ולכן החיים והמוות ביד ה… עין! יש הזק ראיה ויש עין רעה" כלומר יש הסתכלות ביקורתית שפועלת על המציאות אם רק ניתן למבט של הזולת להוביל אותנו. אם זה קורה לנו" מלמד אותנו רבי נחמן כי יש לנסות ולהבין מהי הסיבה שזולתי מסתכל עלי בצורה שלילית ועל ידי כך לא אהיה תלוי במבט השלילי שלו עלי.
הבור הוא כנגד שעמום הריקנות כמו "וְהַבּוֹר רֵק אֵין בּוֹ מָים" (בראשית לז" כד). למשל ריבוי התמונות הרצות לנגד עיני המביט באינטרנט עלול לגרום לו ריק פנימי ציורי" שעמום" חוסר בציורים פנימיים. הבור ריק כי אין בו מים ואין מים אלא תורה. כל הנזקים נגרמים מחוסר תוכן עמוק" מחוסר נוכחות בבית מדרש. "עשה לך רב וקנה לך חבר" (אבות א" ו)" פירושו: חייה את התורה" עסוק בה. אדם שאינו עוסק בה עלול להרגיש סוג של הפקר" 'נחשים ועקרבים' (רש"י" שם) יכולים תמיד להזיק.
המבעה הוא השן כלומר מותרות האוכל" כל מה שאנחנו מכניסים לפה והוא בעצם מיותר. דור של פינוק. אם לפני 70 שנה היינו בכלא של עוני היום אנחנו חיים בכלא של זהב. כמו שאז היה צריך ללמוד להסתדר בלי" היום עלינו ללמוד להסתדר עם יותר מדי. השפע ממלא את העולם הציורי בישות עד שאין ציור עצמי. המשל הוא התינוק. התינוק בוכה ורוצה לשתות בקבוק. והאם אינה מפנקת אותו אלא מאפשרת לו לפעמים להמתין. רוב הפעמים כמובן היא מאוד נוכחת וטובה וחמה אבל לפעמים היא אינה פנויה והוא ממתין מספר שניות. כך הוא לומד לצייר את הבקבוק החסר והוא יודע לדחות סיפוקים. אם כן אכילת יתר גם גורמת לחוסר יכולת לדחות סיפוקים כלומר לצייר את החסר כמו 'כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה' (תענית ל" ב).
וההבער" האש" של הכעס" כלומר ההרס" העובר מאדם לאדם. מתנה מורעלת שרק עליך לעצור. כי המנהל כועס על המזכירה שלו" שכועסת על המנקה" שכועסת על בעלה בסוף יום העבודה" שכועס על הילד הגדול שכועס על הילד הקטן שבועט בתיק שלו… לפי הפסוק "כִּי תֵצֵא אֵשׁ וּמָצְאָה קֹצִים וְנֶאֱכַל גָּדִישׁ אוֹ הַקָּמָה אוֹ הַשָּׂדֶה" (שמות כב" ה). הכל מסתבך ובעצם נגרם מכך שכביכול אין לך על עצמך שליטה כי אתה נפעל.
ה' רוצה מאיתנו שנשמור על עינינו" והכוונה שנראה בעיקר את הטוב" ונתמלא בתוכן עמוק של תורה" ונדע לדחות סיפוקים כדי שבסוף נדע להתגבר על הכעס…

0 0 אצבעות
דרג שיעור
guest
0 התגובות שלכם
Inline Feedbacks
אראה לי כל התגובות
חם באתר
play3
נשים
קטן עלייך: "הבנתי שלא אוכל ללדת יותר, האם סיימתי את תפקידי כאמא"? ד"ר חנה קטן עונה
1 דקות
play3
מגזין
בשביל ישראל: נעם יעקובסון חושף את הטעויות הקשות שעשתה מדינת ישראל בנהר הירקון
30 דקות
play3
מגזין
"הרגשנו שאם נמשיך ככה - יהיה פיצוץ"; מיוחד לט"ו באב – ראיון חשוף עם הזוג שצמח מתוך קשייו לעיסוק בטיפול זוגי
12 דקות
play3
מגזין
חנוך לנער: ראיון חשוף עם איש החינוך שהקדיש את חייו לנוער בסיכון
31 דקות
0
נשמח שתשתף אותנו במחשבות שלך!x
()
x