He

Fr

Es

Ru

En

סידרת "סוד האנטישמיות" – חלק ד' – האנטישמיות סכנה לאנושות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

סידרת "סוד האנטישמיות"
חלק ד': האנטישמיות סכנה לאנושות| מאת: נתן קוטלר
"האנטישמיות אינה מהווה איום על היהודים בלבד"
אלא היא מהווה איום לכל אחד מאיתנו ולכל האנושות".
(מייקל איגנאטייף)
בשבוע שעבר ראינו שעמלק מנסה לעצור את תהליך שיבת ציון" מאחר ומרגיש מאויים על ידי המוסר וצדק שמופיעים בעולם בעקבות התחייה הלאומית והרוחנית של עם ישראל. הפעם נברר האם השנאה כנגד היהודים מהווה סכנה לשאר האנושות?
הציפור הקנרית והאנטישמיות
בעבר" כשחפרו במכרות פחם במעמקי האדמה" הכורים היו מביאים יחד איתם ציפור קנרית" לא רק כדי שתשיר להם ותעודד את רוחם מהאפילה" אלא בעיקר כדי שתזהיר אותם כאשר גזים רעילים התפשטו באוויר ושנשקפה סכנה לחייהם.
לפי הסופר האמריקאי" דניס פראגר" היהודים הם 'הציפור הקנרית' של האנושות" מאחר וכאשר פוגעים ביהודים" זהו סימן מובהק שנשקפת סכנה קיומית לכל העולם. "כשם שכאשר הציפור הקנרית מזהירה על גזים רעילים במכרה" כך הפגיעה ביהודים היא סימן ל'גזים רעילים' של חוסר מוסריות בעולם" (מדוע היהודים? עמ' 195).
אבל מדוע השנאה כנגד היהודים מהווה סכנה לאנושות?
"קיצור תולדות ישראל והאנושות"
בפרשת בהעלותך אנו קוראים שני פסוקים שעליהם נאמר "ספר חשוב הוא בפני עצמו" (שבת קט"ז" א): וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָאָרֹן וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה קוּמָה ה' וְיָפֻצוּ אֹיְבֶיךָ וְיָנֻסוּ מְשַׂנְאֶיךָ מִפָּנֶיךָ. וּבְנֻחֹה יֹאמַר שׁוּבָה ה' רִבְבוֹת אַלְפֵי יִשְׂרָאֵל" (במדבר י" לד-לה). הרב הירש מכנה פסוקים אלו "קיצור תולדות ישראל והאנושות" ורואה בהם את הפיתרון לחידת האנטישמיות. "משה ידע שאויבים ומשנאים מוכנים לתורה מיד עם תחילת בואה לעולם" כותב הרב הירש "דרישותיה למשפט ולחסד עומדות בניגוד חריף לתכתיבי הכח והאנוכיות" (שם).
התורה הופיעה לראשונה בעולם שטוף בפגאניות ובשחיתות מוסרית" בעולם שהחזקים רומסים את החלשים וזכויותיהן הבסיסיות של בני אדם נשללות מהם על ידי עריצים מהסוגים הגרועים ביותר. בעולם פרימיטיבי זה" הופיעה התורה והעמידה רף מוסרי חדש של דאגה לחלשים" ליתום" לאלמנה ולגר. התורה הניפה את ערך החירות והשוויון אלפי שנים לפני המהפכה הצרפתית" אברהם לינקולן ומרטין לותר קינג "מִשְׁפַּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם כַּגֵּר כָּאֶזְרָח יִהְיֶה כִּי אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם" (ויקרא כד" כב).
קימעא קימעא" במאמץ רב ומתוך מאבקים גדולים" חלק ניכר מערכי התורה נהפכים לנורמה מוסרית מחייבת בחברה האנושית. אולם" מאז ראשית הופעתה" עמדו לתורה אויבים ושונאים. השנאה של 'מטורפי הכח' מכוונת באופן טבעי לישראל" מייצגי התורה בעולם. מי הם 'משנאיך'? "אלו שונאי ישראל" מסביר רש"י "שכל השונא את ישראל שונא את מי שאמר והיה העולם" (במדבר י" לד).
הנלחמים נגד עם ישראל" למעשה מנסים לערער את היסודות המוסריים של כל האנושות כולה. ולכן" ישנם מנהיגים ישרים מאומות העולם המבינים זאת והם נאבקים באנטישמיות במטרה להגן על ערכי המוסר" הצדק והשלום בעולם היקרים גם לליבם. "המאיימים על קיומו של העם היהודי" מהווים איום לכולנו" ראש ממשלת קנדה לשעבר" סטפן הארפר" אמר בכנס באוטאווה. ראש ממשלת ספרד לשעבר" מר חוס'ה אזנאר פרסם פעם מאמר ב'טיימס' הלונדיני תחת הכותרת "אם ישראל תיפול" כולנו ניפול". אזנאר כתב שישראל היא חלק יסודי של המערב. והמערב הוא כל מה שהוא הודות לשורשיו היהודיים. "אם האלמנט היהודי של שורשים אלו ייעקרו וישראל תאבד" כתב אזנאר "אז גם אנחנו נאבד". אזנאר הבין שהמוסר היהודי הוא 'מרכז העצבים' של העולם כולו והמאבק נגד ישראל הוא למעשה מאבק כנגד המוסר עצמו.
מסע התורה ללב האנושות
למרות מאמציהם של אויבי המוסר להחזיר את העולם לחוק הג'ונגל "הניצחון האחרון הוא לתורה" כדברי הרב הירש. "דווקא מפני שמסעות התורה הם מסעות ה' בחברה ובלבבות והמשנאים של התורה הם אויבים ומשנאים של מלכות ה'…התורה תשלים את מסעה בארץ" וכשתבוא ותתערב בעולם" תתפורר ברית האויבים ורדיפת המשנאים תהפוך למנוסה מבוהלת" (במדבר שם). יום יבוא כותב הרב הירש שלא רק שלא יהיו לתורה שונאים" אלא כל בני האדם בחברה האנושית כולה ירגישו הזדהות מוחלטת עם ערכי התורה וממילא יעריכו את עם ישראל "וְנִלְווּ גוֹיִם רַבִּים אֶל ה' בַּיּוֹם הַהוּא וְהָיוּ לִי לְעָם וְשָׁכַנְתִּי בְתוֹכֵךְ וְיָדַעַתְּ כִּי ה' צְבָ-אוֹת שְׁלָחַנִי אֵלָיִךְ" (זכריה ב" טו).
ככל שנעמיק את ערכי המוסר האלוקי כך נוכל להפוך את העולם כולו למקום טוב יותר" כדברי הרב הירש "ממשלתו של עמלק בעולם תמוט לנצח נצחים – רק בזמן שתורת המוסר האלוקית תיעשה למידה היחידה לכל דבר קטן וגדול" והכרת המוסר תגדל בעולם…" (שמות יז" יד).
לתגובות: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
Shape-2
מגזין
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
play3
מגזין
'בשביל ישראל' – מדרך בורמה  לשואבה
'בשביל ישראל' - מדרך בורמה לשואבה
Shape-2
מגזין
לאחר שנים של ציפייה: ג'ונתן פולארד הכניס ספר תורה לקבר יוסף
לאחר שנים של ציפייה: ג'ונתן פולארד הכניס ספר תורה לקבר יוסף
play3
מגזין
"המשיח הגיע במלחמת ששת הימים": תוכנית מיוחדת עם יצחק מאיר ואורחים מפתיעים אודות חודש אייר
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה