He

Fr

Es

Ru

En

עם כלביא יקום (על טרור ומלחמה)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

הרב ראובן פיירמן*
עם כלביא יקום (על טרור ומלחמה)
עיקר השאלה שאנו עוסקים בה היא מי אנחנו. אם אנחנו אנשים פרטיים" אז אין לנו מה לעשות פה. אם אדם יזהה את עצמו רק עם עצמו" אז עליו לפחד" להסתתר.
כל הרעיון של היהדות הוא להעמיד את עיקר אישיותנו בנשמת עם ישראל" כנסת ישראל. כל תפקידנו הוא לצאת מפרטיותנו ולהזדהות עם הצד הנשמתי שלנו. באופן טבעי כל אדם חושב על עצמו שהוא זה רק הוא. אך זה לא עומד במבחן המציאות" כי יום אחד הרי ימות ולא יהיה יותר ואז בעצם כל מה שהוא עושה כאן חסר משמעות…
כך לגבינו" אכפת לנו מירושלים" כי אנחנו יודעים שאיננו מתים לעולם. נשמתנו היא נצח. יש לנו תפקיד כמו של חיל ההולך לשדה הקרב. אם הוא מחפש שיהיה לו 'לא מסוכן' וכל מטרתו להיות בריא ושלם" ברור שאין מקומו שם. כל ענייננו כאן זה לחיות חיי נצח. אם אנחנו מזהים את עצמנו עם האישיות הפרטית שלנו זה אבסורד" כי כך אדם הופך אגואיסט מושלם" אך אנו מבינים שאנחנו נשמה אחת גדולה" אלקית" עליונה" שכינה! ואם אדם שם שם את האישיות שלו הוא יחיה לנצח כי הוא זה לא הוא. הגוף אמנם ימות אך לא הנשמה. לשמור על עצמך זו לא מטרה אלא אמצעי ולפעמים זה מבלבל. אם העיקר זה חיים לא נוכל למלא את התפקיד שלנו כמו שצריך. ראיתי את זה בצבא לפני כניסה לעזה שהמפקד אמר כי המטרה היא שכולנו נצא בריאים ושלמים… המטרה שלנו היא לא לצאת מעזה בריאים ושלמים כי אז לא ניכנס" עלינו להיות מוכנים לשלם כל מחיר.
התרבות משדרת שהעיקר זה החיים שלך" ואם אנחנו נתבלבל בין מטרה לאמצעי לא נוכל למלא את התפקיד שלנו כמו שצריך. למשל בשיר 'גבעת התחמושת'" אומר החייל: העיקר רציתי לחזור הביתה בשלום. זה משפט שחורז את כל התרבות המטריאליסטית שלנו ומסתכם במשפט המוכר – העיקר הבריאות. אך המציאות היא הפוכה. אנחנו כאן כי יש לנו מטרה אלקית גלובלית הסטורית נצחית – לתקן עולם במלכות שדי. לכן אין מה לפחד. צריך להיזהר אבל לא לפחד.
לצערנו כל התרבות שלנו בנויה על פחד. שכחנו שאנחנו פה כדי לגלות את שם ד' בעולם. כמובן שאיננו רוצים למות וערך החיים הוא מכריע" אך בכל זאת המטרה היא – התפקיד" ולא ההישרדות!
לכן אומר הרמב"ם שאדם שאינו ממלא את תפקידו כך" הריהו כשופך דמים.
אם אתה יודע שהתפקיד שלך דורש הקרבה" אז מקריבים. הערבים יודעים שאנחנו מפחדים" אך אם נשנה את התפיסה הזאת ואת הדיבור על הפחד" ניתן יהיה לפתור מיד את הבעיה. אלא שאנחנו איננו מוכנים לשלם מחיר! אנו עושים את מלאכת ה' רמייה. אם נהיה מוכנים להילחם עד הסוף" ולמסור לשם כך את הנפש" הערבים לא ינסו לפגע בנו.
"הפחד הנפרז הוא נוטל את זיו החיים של האדם ושל כל החי המרגיש. אין דבר רע ואכזרי בעולם דומה לו. הוא מגדיל את כל הרעות יותר באין ערוך ממה שהם" אומר הרב קוק. אין רע יותר מן הפחד! אנחנו מדמיינים לעצמנו שאנחנו נמות אך עלינו להבין ש'אני נצח" אני חי לעד" וכאן אני בתפקיד'.
אם העיקר לחזור הביתה בשלום" אז ה'פתרון' הוא במשא ומתן" סביב שולחן הדיונים. פתרון מדיני. זו מכבסת מילים שכוונתן – לתת לערבים חלקים מארצנו" וזה מה שהיה בעבר כשהכניסו את ערפאת וחתמו על הסכמי אוסלו" ואם האידיאולוגיה שלנו היא שלום וביטחון" אז קיבלנו בדיוק את ההפך.
מטרתנו היא שינוי מציאות הסטורי" לעשות עולם טוב יותר" דגם של מציאות עליונה" אידיאלית" טובה" ואם אפשר לעשות זאת בדרכי שלום אדרבא" אך הוא לא מטרה" הוא אמצעי.
האידיאה שלנו היא לתקן עולם במלכות שדי. זה מה שלמענו אנחנו פה.
על פי הרמב"ם מי שלא עשה מלחמה בכל לבו ובכל נפשו הוא כאילו שופך דמים שנאמר 'ולא ימס אחיו לבב אחיו כלבבו'" ארור עושה מלאכת ה' רמייה וארור מונע חרבו מדם". מי שמרחם על אכזרים מסכן את כלל ישראל. שום מחיר אינו גבוה בשביל הייעוד שלנו כאן. צריך להימנע גם מדיבור מסכן של קרבן כמו: למה הם פוגעים בנו? מה עשינו להם?! אלא בשביל זה אנחנו פה. נמשיך ונילחם עד הסוף. אנחנו כאן כמו במלחמה. כדי להיות חייל לא צריך ללבוש מדים. כולנו חיילים" כולנו נלחמים. מלחמת השחרור נמשכת. ההסטוריה נמשכת. מי שבוכה הוא שופך דמי כל – עושה מלאכת ה' רמייה ומונע חרבו מדם (ירמיהו).
מה שנדרש מאתנו היום היא גבורה לאומית כללית. לא היסטריה. זהירות כן אך לא פחד. אנחנו עושים חשבון של נצח. לא מפחדים" אנחנו ננצח בכל מחיר. הולכים עד הסוף. כולל כולם" זקנים נשים וטף. בפועל עם גל הטרור לא קורה כלום מבחינה היסטורית. במונחים של מלחמה לא קרה כלום" מספר הקרבנות הוא אפסי לעומת השואה.
אתה הוא אחד ההופעות של האינסוף" אתה לא מת אלא הופעה של נצח וכך כל חיל.
ואם לא" מה האלטרנטיבה? להקשיב לרדיו ולהעצים את הפחד בעזרת הדמיונות" ולהעכיר את האווירה.
עלינו ללמוד לשדר לאומה ולכל הסובב אותנו כי אנחנו במלחמה ואנחנו ננצח. אנחנו נעבור את זה. זו תקופה היסטורית שבה אנחנו נלחמים בכל מקום בארץ ישראל. צריך להיות בשמחה. להיות מוכנים וכמובן גם נזהרים אך אסור לתת מקום לאווירה ההיסטרית. אנחנו במלחמה ואנחנו ננצח כי אנחנו בונים גילוי שכינה ואנחנו נשלם על כך כל מחיר שיידרש…

*ניתן להקשיב בערוץ מאיר לשיעורו של הרב בנושא "ומחדרים אימה"
ספר חדש של הרב פיירמן העוסק בבירורי אמונה עומד לצאת. המעוניינים לתרום להוצאתו יתקשרו ל-0546305402 ליוסף

תגיות: הערבים, טרור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
Shape-2
מגזין
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
play3
מגזין
'בשביל ישראל' – מדרך בורמה  לשואבה
'בשביל ישראל' - מדרך בורמה לשואבה
Shape-2
מגזין
לאחר שנים של ציפייה: ג'ונתן פולארד הכניס ספר תורה לקבר יוסף
לאחר שנים של ציפייה: ג'ונתן פולארד הכניס ספר תורה לקבר יוסף
play3
מגזין
"המשיח הגיע במלחמת ששת הימים": תוכנית מיוחדת עם יצחק מאיר ואורחים מפתיעים אודות חודש אייר
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה