He

Fr

Es

Ru

En

מהו 'מזווג זיווגים'?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

(בר"ר סח ד) מטרונה אחת שאלה את ר' יוסי בר חלפתא: מה עושה הקב"ה מאותה שעה שברא את העולם ועד עכשיו? אמר לה שהוא יושב ומזווג זיווגים. התפלאה" והשיבה שאף היא יכולה לעשות כן ולזווג את העבדים והשפחות שלה. "אמר לה אם קלה היא בעיניך קשה היא לפני הקדוש ברוך הוא כקריעת ים סוף" מה עשתה נטלה אלף עבדים ואלף שפחות וזיווגה אותם בלילה אחד. למחרת באו אליה חבולים ופצועים" כי לא רצו זה את זה. אמרה לר' יוסי בר חלפתא "לית אלוה כאלהכון אמת היא תורתכון נאה ומשובחת יפה". עוד אמר לה שהקב"ה מזווגם בעל כרחם שלא בטובתם ככתוב: "אלהים מושיב יחידים ביתה מוציא אסירים בַּכּוֹשָׁרוֹת"

מטרונה סבורה שזיווג בין בעל לאישה הוא דבר טבעי" אוהבים ומתחתנים… ומדוע צריך לשם כך את מלך מלכי המלכים? משיב לה ר' יוסי: דעי שהזיווג בין איש לאישה הוא נס גמור" כי באופן טבעי לא מסתדרים" שהרי למה יתחתן אדם אם צריך פתאום להגביל עצמו" לוותר" להתחייב… וכמו שאומר מהר"ל "אין זיווג האדם טבעי" רק הוא מן ה' יתברך החיבור והזיווג" לכן יש באיש ואשה י-ה" לפי שהוא ית' מחבר אותם" ולכך אין זה נכנס בהנהגת הטבע".
לפי אותו עיקרון לא רק זיווג בין שניים אינו טבעי אלא כל סדר שיש בעולם איננו טבעי. השאיפה בעולם היא לכאוס. קל להרוס מאשר לִבנות. העולם בנוי על יסוד האנתרופיה" כיוון שהוא בא מתוהו. לכן כל סדר שיש בעולם מעיד שיש מכַוון" בעל כוונה רצון ויכולת. סדר המציאות מתבטא בכל ההוויה כולה. ה' מזווג זיווגים" עושה סדר בעולם. מתאים בין – שמים וארץ" טוב ורע" קודש וחול" עליונים ותחתונים ועוד. ההרמוניה שבעולם היא 'מזווג זיווגים'. מכאן ברור שמה שעושה ה' בעולם הוא לזווג זיווגים בכל הרבדים שבמציאות" כשהשיא של תהליך ההרמוניה העולמית הוא בין איש לאשתו. ובאמת כל התאמה" כל תפקוד הרמוני" מעוררים אצלנו הנאה – כמו תמונה יפה" תובנה כלשהי" זוגיות מוצלחת וכו'.
מה כוונתו של רבי יוסי שאמר: "אם קלה היא בעיניך קשה היא לפני הקדוש ברוך הוא"? וכי יש דבר שהוא יתברך מתקשה? קשה" פירושו חשוב. זהו הדבר חשוב בעיני ה'. ה' ברא בעשרה מאמרות את העולם ולא באחד " כדי להורות שזה חשוב בעיניו ולכן עשה אותו בכמה שלבים. קריעת ים סוף היא נס חשוב" ולכן כביכול קשה. כשם שהכי לא טבעי שהמים יתחלקו" כך לא טבעי ששניים יתאחדו. בקיעת הים היא תופעה נסית הכי גדולה בעולם" כי הים הוא אחדותי בטבעו" הוא נפתח ונסגר שוב. כך האדם. אדם היה מחובר תחילה לחוה" וה' ברצונו הפרידם לשניים" זה סוד הנסירה. עתה תפקידם להתאחד שוב" כשהתאחדות זו היא ברמה הרבה יותר גבוהה" כיוון שהם עושים זאת בבחירה. כמו בזיווג" כך בים. אחרי שטבע נשבר" שֶיָם נבקע" זה כבר ים אחר – שמתאים את עצמו לרצון האלקי. הטבע נקרע מפני המגמה הישראלית. יש פה דבר נסי. כך גם בני זוג בהתאחדם מגלים משהו הרבה יותר עליון. קריעת הים היא גודל הנס" ובאותה עוצמה נס הזיווג – שתי ישויות היודעות להסתדר זו עם זו.
הטעות של מטרונא היתה שזיווגה אותם בעל כורחם" והנה לכאורה זה מה שעושה גם הקב"ה" שלוקח ומזווג אנשים שלא בטובתם" בעל כורחם! אלא ההבדל הוא" שה' עושה את הזיווג לא כדי שיהיה טוב ונעים" כמו שחולם כל זוג בעולם. זו אינה תכלית העולם. ובאמת תמיד יש משהו מטריד" אנשים חיים בדאגות" בין לעצמם בין לעם ישראל. אם זו היתה המטרה אז זה פספוס…. אם כן מה המטרה של הקב"ה? – תיקון" עבודה. כדי להתעלות" לתקן ולהשתנות" האדם צריך צרות" בלעדיהן לא יתקן את עצמו אלא יישאר סטטי! תיקון האדם הוא דווקא במסגרת הזוגית והמשפחתית אשר משייפת ומייצבת את האדם" ובונה אותו – זה לא בטובתם אלא לטובתם! ה' מפגיש שני אנשים" לא מרוצים תחילה זה מזה" עד שמתחיל תהליך התאחדות שמצריך אותך להשפיל את עצמך" או שדווקא לרומם עצמך שתהיה ראוי לאשתך… כלומר" יש דינמיקה.
הקב"ה עושה סולמות" משפיל ומרים מוריד ומעלה" עד שאדם הולך ומזדכך. זה האידיאל שצריך לשאוף אליו. באופן טבעי חושבים שאנשים מתחתנים כי אוהבים" ומתחתנים כדי ליהנות" אבל רבים שהתחתנו מאהבה גדולה מגיעים לכך שהאהבה נשברת ורבים מתגרשים או שחיים בתסכול. איפה כל הרומנטיקה? כל האהבה? יוצא שהמודל הזה קרס. לכן כשמטרונה תפסה את העיקרון הזה היא התלהבה מאפשרות הגילוי ששניים בחרו והצליחו לחיות ביחד.
כך הקב"ה עם כנסת ישראל. כך ה' מגלה את שמו בעולם ויודע איפה לתת בחירה לכנסת ישראל" והיא יודעת איך לחיות לפי תורת ה'. זו המטרה – לגלות את האידיאל הזה" שהרי אם זכו – שכינה ביניהם. אנו רוצים לבנות כאן דגם של מערכת יחסים אידיאלית בין הקב"ה לכנסת ישראל. לומדים לצאת מפרטיותנו. ים סוף הוא ים עם סוֹף" וקריעתו – ובמקרה שלנו זיווגו של אדם" מאפשר" על ידי חיי משפחה – להגיע לממד של אינסוף! מהו "מוציא ממצרים"? זה שאומר הבן אדם: כך אני וזהו" לא רוצה להשתנות – אלו המְצרים שלו" המוגבלות שלו והוא צריך לצאת לאינסופיות שלו.
וכך" מי שמבין את המגמה הזאת" מבין שכל המשברים שעוברים עליו באים לבנות אצלו משהו. ובעצם בכל מה שקורה הבחירה שלנו היא או להתנגד ולהתמרמר או ללמוד לקח ולהיבנות. "בכושרות" – יש מי שאומר שירה" מי שמבין את העיקרון הזה מתעלה ואומר שירה" ויש מי שלא רוצה להבין – ובוכה. על כן ט"ו באב הוא אחד הימים הטובים לישראל כי ביום הזה למדנו כיצד לסלוח איש לרעהו" ולאהוב בלי תנאים.

קבוצה של תלמידים מעוניינת להוציא ספר חדש של הרב פיירמן על תפילה ומבקשת תרומה להוצאה.
0587784582

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חם באתר
Shape-2
מגזין
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
רגע היסטורי: ראש מפלגת השלטון בגרמניה התוועד על גג הבונדסטאג
play3
מגזין
'בשביל ישראל' – מדרך בורמה  לשואבה
'בשביל ישראל' - מדרך בורמה לשואבה
Shape-2
מגזין
לאחר שנים של ציפייה: ג'ונתן פולארד הכניס ספר תורה לקבר יוסף
לאחר שנים של ציפייה: ג'ונתן פולארד הכניס ספר תורה לקבר יוסף
play3
מגזין
"המשיח הגיע במלחמת ששת הימים": תוכנית מיוחדת עם יצחק מאיר ואורחים מפתיעים אודות חודש אייר
Shape-2
מגזין
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה
נחשף: הנאום ההיסטורי שנלחם ומנע את איסור השחיטה