יום העליה | הדלקת נרות: Shabbat HaGadol | הבדלה: Parashat Tzav (ירושלים)

דף הבית > > מעשה ביהודי במוצאי יום הכיפורים: הרב עזריאל אריאל

מעשה ביהודי במוצאי יום הכיפורים: הרב עזריאל אריאל

מוצאי היום הקדוש. את גופו עדיין מכסה ה”קיטל” הלבן. על גביו עדיין מונחת הטלית. זה עתה נסתיימה התפילה. אך אדם מישראל” שזה עתה נפרד מיום הכיפורים” מדוע ימהר? הן כוחו” לא כוח בשר הוא. הוא מרגיש את עצמו כמלאך משמים. לאחר יום שלם של צום” תפילה ותשובה” הוא חש את הנעימות הנפלאה של טהרת הנפש. עדיין זוכר את הדמעות שנקוו בעיניו בעת אמירת הווידוי. הוא זוכר את ההחלטות החשובות שקיבל על עצמו. משוכנע כי הפעם לא ימהר ליפול מן הפסגה שהתרומם אליה ביום הקדוש. אמנם הוא יודע יש צורך לסעוד את הלב לאחר יממה ארוכה של צום. יודע כי משפחתו ממתינה לו שיעשה את ההבדלה וישב עמם לסעודת מוצאי הצום. הוא מכיר בכך שבסופו של דבר הוא אדם ולא מלאך.
אבל דבר אחד חשוב לו מכל: לשמור את עצמו מכל משמר” כדי שאותה תחושה של התעלות רוחנית תמשיך ללוות אותו במהלך השנה.
על שולחן הסעודה” הוא לומד תורה עם ילדיו. עוסק עמם בענייני דיומא. והנה הוא קורא בהלכות החג” כי מנהגם של חסידים ואנשי מעשה להזדרז ולתקוע את היתד הראשונה לסוכה. אצים הילדים. זה מביא פטיש וזה מסמרים” זה מרים קורות עץ וזה סוחב את הדפנות. האב לא יכול להישאר מנגד. עליו לקחת את המברג ואת חוטי החשמל כדי להתקין תאורה. עליו להחזיק במקדחה ולקדוח חורים בקיר” אליהם יחברו את הדפנות. הזיעה מתגלגלת על הפנים. אבק מכתים את לובן החולצה שנותרה על הגוף עוד מהיום הקדוש…
עוד לא נסתיימה המלאכה” ויש לרוץ אל שוק ארבעת המינים. יש לקחת את ארנק הכסף (כן. זה הכסף שרק לפני כמה שעות רצה בדמיונו לירוק עליו כעל דבר משחית” סמל הרכושנות והאנוכיות הגסה…)” ולקיים את מצוות “ולקחתם לכם” – דווקא “משלכם”.
משפשף היהודי את עיניו. לאן הגעתי רק מספר שעות אחרי צאת היום הקדוש? לא תורה עמי ולא תפילה” לא “שיוויתי ה’ לנגדי” כי אם פטיש ומסמרים” דיבלים וברגים מעבר מזה” ומן העבר השני – שוק” כסף ורכישת רכוש פרטי. לאן נעלמו כל האידיאלים הגדולים? ואז” הוא תופס את עצמו: אכן. לא במלאכים חפץ ה’. כאלה יש לו מספיק בשמים. בני אדם הוא רוצה. בני אדם יושבי חומר” אנשי מעשה ובעלי רכוש” אשר דווקא בתוך חיי המעשה הללו יאירו את אורות הקודש.
ואז הוא נזכר: כן. הלא זה היה חטאם של המרגלים. חשבו שעדיף להם להישאר במדבר” לאכול מן ולשבת בצל סוכת ענני כבוד. לא ידעו ולא הבינו כי לא בזה חפץ ה'” כי אם בעם היושב על אדמתו” תחת גפנו ותחת תאנתו” ואוסף בחג האסיף את יבול אדמתו. וכל זה – תוך עיסוק מתמיד במצוות ה’ המלוות אותו ומקיפות אותו בכל תחומי חייו.
בהרגשת סיפוק זו” רחץ היהודי את ידיו השרוטות והמיובלות” העיף מבט אחרון אל הסוכה ההולכת ונבנית” ופנה ללימוד הדף היומי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשים מהרב

שלח עמי – ויעבדוני
Shape-2
machon
אזהרה לגסי הרוח
Shape-2
machon
פרידת יעקב אבינו מהשבטים
Shape-2
machon
הרואה סוטה בקלקולה
Shape-2
machon
התייצבו וראו את ישועת ה’
Shape-2
machon
בין טלית לציצית
Shape-2
machon
בוא הביתה
Shape-2
machon
אדם שיש לו מקום
Shape-2
machon
מעשה ביהודי במוצאי יום הכיפורים: הרב עזריאל אריאל
Shape-2
סוכות_במאה_שערים066
על ניחוש” על היגיון ועל אמונה
Shape-2
machon

הרשמה חינם
דרך חשבונך בגוגל יתן לך:

  1. דף בית מותאם עם רבנים וסדרות מועדפים
  2. היסטוריית צפיות וחזרה למיקום אחרון שצפית
  3. הורדת וידאו ושיפורים אינטראקטיביים בנגן
  4. ועוד הטבות מתפתחות בהמשך השדרוג של הערוץ!