פרשת: שלח־לך | הדלקת נרות: 19:03 | הבדלה: 20:26 (ירושלים) 

דף הבית > > “אחרי לילה לבן וסוער הבנתי שאני יהודי ולכן עלי לחיות כיהודי” | ראיון עם מושון סער

“אחרי לילה לבן וסוער הבנתי שאני יהודי ולכן עלי לחיות כיהודי” | ראיון עם מושון סער

מושון סער איבד את אמו בגיל צעיר, ומאז נדד בין מספר משפחות אומנה. בראיון אישי הוא מספר על שנותיו אצל מאבטחו האישי של בן גוריון, התפילין שהניח בסתר, והלילה בתאילנד ששינה לתמיד את חייו

“נולדתי למשפחה מאוד חילונית בתל אביב”, אומר משה סער, 59, נשוי ואב לשלושה המתגורר בירושלים, בעל עסק בתחום הגננות. “אמא שלי הייתה ניצולת אושוויץ, וכשהייתי בן שש היא נפטרה. אבן עזרא אומר שיש אדם שאסונו רוכב עליו ויש אדם שרוכב על אסונו. אני לא מסתובב בעולם בתחושה של דפוק או מסכן, אלא מבין שזאת המציאות וזהו. בנוסף לפטירתה של אמא, גם אבא שלי לא כל כך היה שם. הוא לא היה בנוי לגדל ילדים. אבל יחד עם זאת, תמיד הרגשתי השגחה פרטית מיוחדת. הקב”ה תמיד היה איתי. הרבה פעמים אני מרגיש שמה שקרה לי מאוד דומה למה שמתואר בתהילים: ‘כי אבי ואמי עזבוני, וה’ יאספני’. הקב”ה באמת אסף אותי.

“אחרי שאמא נפטרה עברתי לגור אצל בת דודה של אמא שלי. הם היו משפחה מאוד עשירה שגרה בכפר שמריהו. גרתי אצלם עד גיל שמונה, ואחר כך נאלצתי לעזוב כי העיפו אותי מבית הספר. הייתי ילד אלים ומופרע, עשיתי המון בלאגן. אני מאמין שהייתה לי אז תחושה מאוד קשה של אובדן ונטישה, ובהחלט יכול מאוד להיות שזה מה שהפך אותי להיות ילד כל כך בעייתי. בתקופה ההיא היו מסגרות של ‘ילדי חוץ’ בקיבוצים שהייתה להם משפחה מאמצת מהקיבוץ, ואותי שלחו אותי לשדה בוקר”.

איך הייתה עבורך ההתחלה החדשה במקום כל כך רחוק ומשונה?

“מבחינת ההתנהגות לא היה הבדל גדול. שם גם המשכתי להתפרע, ואחרי כמה ימים המשפחה שאימצה הודיעה לרווחה שהם רוצים שאחזור להיכן שבאתי ממנו. ואז התרחש טוויסט בעלילה. נחמה ויהושע כהן, זוג מדהים משדה בוקר שאני חייב להם כל כך הרבה – החליטו לאמץ אותי. יהושע כהן היה מפקד הלח”י והשומר האישי של בן גוריון, הקים את בית ספר השדה הראשון בארץ, באמת איש דגול. אשתו נחמה הייתה מדהימה, לוחמת אמיצה, ואישה מאוד מאוד חזקה. אפילו פולה בן גוריון פחדה ממנה. אגב, שניהם ישבו כמה שנים טובות בכלא הבריטי. כשהם שמעו שלא יודעים מה לעשות איתי נחמה אמרה ליהושע שהיא רוצה שאבוא אליהם, וזה אכן מה שקרה.

“בבית הספר לא רצו שאמשיך להגיע, אבל נחמה עמדה בפרץ. היא פשוט קבעה עובדה. היא אמרה: ‘מוישל’ה איתנו, ועכשיו תתמודדו’. גרתי אצלם במשך שמונה שנים, וקיבלתי מהם המון. אמנם הם היו מאוד ציוניים אבל בכלל לא דתיים, ובכל זאת אני גם מאמין שהיסודות הבריאים שהם נטעו בי הביאו אותי בשלב יותר מאוחר לדרך נכונה בעבודת ה'”.

 

“סביב הבר מצווה”, ממשיך סער, “הביאו לנו מספר הרצאות של רב חרדי. את החברים שלי זה לא עניין, אבל בי זה מאוד נגע והיינו מתווכחים המון. בתקופה ההיא קרובי המשפחה שלי מכפר שמריהו רצו לעשות לי בר מצווה. הם גם קנו לי תפילין, ונדלקתי עליהם. התביישתי להניח בפני חברים שלי, אז תמיד הנחתי בסתר. אני ממש זוכר שבטיולים, כשישנו יחד כמה חברים באותו חדר, הנחתי תפילין בשירותים כדי שהחברים לא יראו.

“בסוף כיתה י’ זרקו אותי מבית הספר, ובשלב הזה אפילו נחמה כבר לא יכלה להציל את המצב. הגעתי לכפר סילבר, פנימייה לנערים בעייתיים, ומיד הפכתי ממוישל’ה למושון. החברים שם אמרו שמבייש אותם שלומד איתם מישהו עם שם כזה, אז החלפתי למושון. בכפר סילבר למדתי עד סוף התיכון, ושם גיליתי את סיני. נסעתי הרבה לסיני, ושם התחלתי לדבר עם ה’. בשלב הזה כבר לא הנחתי תפילין, אבל הרגשתי חיבור חזק לישות עליונה ובלתי מובנת. התחושות האלה גרמו לי לעבור מסע רוחני, והתחלתי לחפש אחר האמת. בשנים ההן הייתה פריחה של כל מיני כתות בארץ, והתחלתי לבקר במרכזים שלהן.

“מעבר לכך, דבר נוסף שהתחזק אצלי אז היה האהבה לארץ ישראל. שמעתי שהולכים לפנות את ימית, ומיד באתי לעזור. החבר’ה שם הסתכלו עלי, שיער ארוך, עגילים באוזניים, לבשתי אז גלימה אדומה מוזרה כזו, והם לא הצליחו להבין מה הקטע שלי. בהתחלה הם בכלל חשבו שאני איזה מרגל של ‘שלום עכשיו’. המשכנו לדבר, הם ראו שיש עם מי לעבוד, ואמרו לי: ‘סע לחצר אדר ותיצמד לברוך מרזל’. שם הכרתי לראשונה את הדתיים הלאומיים”.

מעבר לאהבת הארץ, מה בסופו של דבר הביא אותך לחיי תורה ומצוות?

“אחרי שירות של שלוש שנים בצבא נסעתי למזרח הרחוק, והמשכתי שם את החיפוש הרוחני שלי. באחד הימים הייתי אמור להיפגש עם גורו מאוד מוערך, אבל בלילה שלפני כן התהפכתי במיטה עם השאלה – האם עלי להיפגש איתו או לבדוק את עולם היהדות. אחרי לילה לבן וסוער הבנתי שאני יהודי ולכן עלי לחיות כיהודי.

“החלטתי לחזור לארץ כדי להתחבר לשורשים, ואחד החברים שלי המליץ לי להגיע למכון מאיר. הכרתי קצת את המקום כי לפני הצבא הגעתי לביקור קצר שבמהלכו גם היה לי איזה ויכוח אמוני עם הרב ביגון, והוא אמר לי: ‘אם אתה יודע כל כך הרבה – מתי תלמד משהו?’. ארבע שנים לאחר מכן דפקתי לו בדלת ואמרתי: ‘הנה, עכשיו באתי ללמוד’. אחרי שנה של לימודים משמעותיים התחלתי לעבוד בגינון, והמשכתי ללמוד במכון. מאז אני משתדל להמשיך ללמוד במכון, וכמובן תקופות שבהן אני מצליח יותר ויש תקופות שפחות. הלימודים במכון מאיר הם לימוד של תורה שלמה ובריאה, ויש בהם הרבה ישרות. מה שלמדתי במכון ממשיך להשפיע על כל מה שאני עושה, ואני רואה בכך ברכה גדולה.

“מעבר לכך, אחד הדברים החשובים שספגתי במכון הוא החשיבות של אחדות ישראל ואני משתדל לפעול בנושא. למשל, אחרי המקרה הנורא שקרה לאהוביה סנדק, הרגשתי צורך גדול לחבר בין נוער הגבעות למיינסטרים של הציונות הדתית. יצרתי קשר טוב עם משפחת סנדק ועם חבריו של אהוביה, וכבר היו לנו מספר מפגשים מאוד משמעותיים. אחדות ישראל זה ערך עליון בעיני, ולכן לא פעם הבאתי רבנים לשיחות בגבעות, לטובת היכרות הדדית וחיזוק אהבת ישראל. מספר פעמים גם הגיעו לשיחות הללו רבנים מהמכון. אחדות ישראל זה דבר שכל הזמן צריך להשקיע בו, זו משימת חיים”.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשים מהרב

“הבנתי שמשהו נורא קרה”: אריק לוברסקי מספר בראיון אישי במיוחד על דרכו לחיי תורה ומצוות והבשורה הקשה ששינתה את חייו לעד
Shape-2
אריק ורונן לוברסקי
הרב דב ביגון: “רבים אינם יודעים זאת, אך עולם התשובה בדרך הרב קוק זצ”ל התחיל בסלון ביתה של משפחת דרוקמן”
Shape-2
הרב דרוקמן 2
“פתאום קול פנימי עמוק אמר לי: ‘גמרנו עם המשחקים, אתה לא מוריד את הכיפה יותר’”
Shape-2
מנחם נוביק 3
“זה מאוד הפחיד אותי, התפללתי לא-לוהים שיעצור את זה, אבל הרבה בזכות כך חזרתי בתשובה”
Shape-2
דביר 1
“הקב”ה הזמין אותי להצטרף לעם שלו, ואני לא מפסיק להתרגש מזה ולהודות לו על כך”
Shape-2
בן ציון מנדלה.jpg1
“המילים האלה פירקו אותי. חטפתי נוקאאוט. הרגשתי שזה בדיוק מה שחיפשתי, ולא הצלחתי לעצור את הדמעות”
Shape-2
יואב אגיון
“ממש לא רציתי להגיע למכון מאיר, אבל היום אני יודע שלא הייתי יכול לחזור בתשובה בשום מקום אחר”
Shape-2
יואב אגיון
“הגעתי למכון כדי לברר למה אני שם כיפה, ובסופו של דבר למדתי עשר שנים תורה”
Shape-2
אסף לביא
אביתר כרמי מצא את אמונתו בבורא עולם על חופי סיני
Shape-2
אביתר כרמי
“לא הכרתי את התפילה הזו, בחיים לא שמעתי אותה, אבל בכיתי כמו תינוק כשזה קרה”
Shape-2
ידידיה קיזל

הרשמה חינם
דרך חשבונך בגוגל יתן לך:

  1. דף בית מותאם עם רבנים וסדרות מועדפים
  2. היסטוריית צפיות וחזרה למיקום אחרון שצפית
  3. הורדת וידאו ושיפורים אינטראקטיביים בנגן
  4. ועוד הטבות מתפתחות בהמשך השדרוג של הערוץ!